TVN24 Biznes | Ze świata

Sześć krajów usuniętych z unijnej listy "bezpiecznych podróży"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Cessak: szczepionki są bezpieczne i skuteczne
Cessak: szczepionki są bezpieczne i skuteczneTVN24
wideo 2/5
TVN24Cessak: szczepionki są bezpieczne i skuteczne

Unia Europejska zaktualizowała listę "bezpiecznych krajów" w związku z pandemią COVID-19. Z wykazu zostały usunięte: Albania, Armenia, Azerbejdżan, Brunei, Japonia oraz Serbia. Oznacza to, że obywatele tych krajów będą podlegać ściślejszym kontrolom dotyczącym COVID-19 na unijnych granicach.

Lista ma na celu ujednolicenie zasad podróżowania w całej Unii Europejskiej, chociaż nie wiąże poszczególnych krajów Wspólnoty, które mają swobodę w ustalaniu własnej polityki granicznej. Wykaz krajów oraz regionów uznawanych za bezpieczne pod kątem pandemii COVID-19 jest aktualizowany co dwa tygodnie przez Radę Europejską w oparciu o najnowsze dane dotyczące zachorowań.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Koronawirus - lista bezpiecznych krajów

Ostatnia aktualizacja miała miejsce 9 września. Rada Europejska zdecydowała o usunięciu z listy Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Brunei, Japonii i Serbii. Jednocześnie na listę bezpiecznych kierunków wpisano Urugwaj.

Oznacza to, że lista liczy obecnie 12 krajów uznawanych za bezpieczne. Zgodnie z rekomendacjami, od 9 września restrykcje w podróżowaniu powinny być stopniowo znoszone w stosunku do podróży z: Australii, Bośni i Hercegowiny, Kanady, Jordanii, Nowej Zelandii, Kataru, Mołdawii, Arabii Saudyjskiej, Singapuru, Korei Południowej, Ukrainy oraz Urugwaju. Za bezpieczne uważane są również chińskie specjalne regiony administracyjne: Hongkong i Makau.

W kategorii jednostek i władz terytorialnych, których państwowość jest nieuznawana przez co najmniej jedno państwo członkowskie, mniejsze ograniczenia należy stosować wobec Tajwanu.

Jak wynika z komunikatu, mieszkańców Andory, Monako, San Marino i Watykanu należy uznać na potrzeby zalecenia za mieszkańców UE. Ponadto w w stosowaniu zalecenia uczestniczą również kraje stowarzyszone w ramach Schengen (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria).

Unia Europejska wciąż zezwala na wjazd na swoje terytorium większości osób spoza UE, które są w pełni zaszczepione, choć w zależności od kraju, do którego przybywają, mogą ich obowiązywać testy i kwarantanna.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości