TVN24 Biznes | Ze świata

Kraje rozwijające się będą biedniejsze o kilkanaście bilionów dolarów. Alarmujący raport ONZ

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Walka z pandemią COVID-19 w ChinachReuters
wideo 2/4
ReutersWalka z pandemią COVID-19 w Chinach

Do 2025 roku kraje rozwijające się będą biedniejsze o 12 bilionów dolarów z powodu pandemii COVID-19 - wynika z nowego raportu Konferencji Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju (UNCTAD). Powodem są między innymi problemy z dystrybucją szczepionek.

W swym corocznym raporcie na temat handlu i rozwoju UNCTAD podała, że kraje o niskim dochodzie zostały dotknięte pandemią COVID-19 o wiele mocniej niż podczas kryzysu finansowego w 2008 roku, zwiększając zadłużenie i wywierając presję na finanse publiczne.

Richard Kozul-Wright, dyrektor ds. globalizacji i strategii rozwoju w UNCTAD ostrzegł, że "w ciągu ostatnich 40 lat byliśmy świadkami powstania pełnowymiarowej gospodarki o globalnym zasięgu i uzależnieniu od zadłużenia".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Koronawirus - światowa gospodarka

Organizacja napisała, że istnieje rosnące ryzyko, iż kraje rozwijające się o niskich dochodach pozostaną w tyle z powodu ograniczonych postępów we wdrażaniu szczepionek na koronawirusa. Z prognoz wynika, że do 2025 roku kraje rozwijające będą biedniejsze o 12 bilionów dolarów z powodu pandemii COVID-19.

Zauważono, że według niektórych szacunków, niepowodzenie we wprowadzaniu szczepionek samo w sobie spowoduje spadek dochodów krajów Południa - głównie z Afryki, Ameryki Południowej i Azji - o 1,5 bln dolarów.

UNCTAD jest zdania, że światowa gospodarka mocno się odbiła w tym roku dzięki kontynuowaniu wsparcia finansowego rozpoczętego w 2020 roku przez rządy na całym świecie, a także szybkiemu postępowi w zakresie szczepień w zaawansowanych gospodarkach. Organ przewiduje, że globalny wzrost wyniesie w tym roku 5,3 proc., czyli w najszybszym tempie od prawie pięciu dekad, po spadku o 3,5 proc. w 2020 roku.

Jednocześnie ostrzeżono, że decydenci w rozwiniętych gospodarkach nie zdali sobie jeszcze sprawy z rozmiaru szoku lub jego trwałości w krajach rozwijających się. UNCTAD z siedzibą w Genewie napisała, że potrzebne są wspólne działania bogatych krajów, aby zapewnić umorzenie długów biedniejszym krajom. W niektórych przypadkach umorzenie długów było konieczne, aby "uniknąć kolejnej straconej dekady na rozwój".

UNCTAD jest organem pomocniczym Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/MADE NAGI