Szefowa MFW wezwała do pomocy nie tylko najbiedniejszym krajom

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, Reuters

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa wezwała przywódców 20 największych gospodarek świata do szybkiego i skutecznego wdrożenia nowych ram, które mają pomóc najbiedniejszym krajom w osiągnięciu trwałego umorzenia długów. Dodała jednak, że inne kraje też potrzebują pomocy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Niezwykle ważne jest, aby szybko i skutecznie wprowadzić te ramy w życie" - stwierdziła Georgiewa w oświadczeniu wydanym po przemówieniu do przywódców państw G20. "W przyszłości musimy pomóc także krajom nieobjętym tymi ramami w radzeniu sobie z podatnością na zadłużenie, aby ich gospodarki stały się bardziej odporne" - dodała.

Georgiewa oceniła także, że działania G20 mające na celu złagodzenie skutków COVID-19 pomogły zapobiec masowym bankructwom i jeszcze głębszemu kryzysowi.

Ramy redukcji zadłużenia zatwierdzone przez państwa G20 w niedzielę dotyczą 73 krajów, które kwalifikują się do tymczasowego zamrożenia oficjalnych dwustronnych spłat długu. Przywódcy zatwierdzili plan przedłużenia zamrożenia spłat długu przez najbiedniejsze kraje do połowy 2021 roku.

Szczyt G20

Zakończony w niedzielę, dwudniowy szczyt grupy skupiającej szefów państw i rządów 20 najbogatszych krajów świata odbywał się w Rijadzie w formie wideokonferencji. Arabia Saudyjska jest pierwszym krajem arabskim, który został gospodarzem dorocznego szczytu G20. W przyszłym roku prezydencję będą sprawowały Włochy.

Przywódcy 20 największych gospodarek świata zapewnili, że nie będą szczędzić wysiłków, aby dostarczyć leki, testy i szczepionki na koronawirusa "wszystkim ludziom" po przystępnej cenie. Agencja Reutera zwróciła uwagę, że istnieją obawy, iż pandemia może pogłębić podziały między bogatymi i biednymi na świecie.

Pandemia i perspektywy nierównomiernego ożywienia gospodarczego były głównym tematem dwudniowego szczytu pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej.

Państwa G20 zadeklarowały również, że będą działać na rzecz "ochrony życia, zapewnienia wsparcia, ze szczególnym uwzględnieniem najsłabszych, i skierowania gospodarek z powrotem na ścieżkę wzrostu oraz ochrony i tworzenia miejsc pracy dla wszystkich".

- G20 wyraźnie uznaje: jeśli zostawimy jakikolwiek kraj za sobą, wszyscy pozostaniemy w tyle - powiedział na konferencji prasowej saudyjski minister finansów Mohammed al-Jadaan.

PAP/Małgorzata Latos

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, Reuters