TVN24 Biznes | Ze świata

Czarnogóra zmienia zasady wjazdu

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Od najbliższego wtorku osoby przyjeżdżające do Czarnogóry powinny przedstawić zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19, przebyciu zakażenia albo negatywny wynik testu PCR lub szybkiego testu antygenowego. Brak przynajmniej jednego z dokumentów będzie skutkował skierowaniem na 14-dniową izolację.

Informację o zmianach dla osób podróżujących do Czarnogóry przekazała Ambasada RP w Podgoricy. Jak wyjaśniono, "w związku z drastycznie pogarszającą się sytuacją epidemiczną" rząd Czarnogóry zdecydował o wprowadzeniu od 24 sierpnia dodatkowych obostrzeń.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Czarnogóra - zasady wjazdu

Jak czytamy w komunikacie, obcokrajowcy będą mogli wjechać do Czarnogóry tylko, gdy posiadają jeden z poniższych dokumentów:

- zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu przeciwko COVID-19 lub zaświadczenie o zaszczepieniu pojedynczą dawką przeciwko COVID-19,

- posiadanie negatywnego testu PCR na COVID-19, nie starszego niż 72 godziny,

- zaświadczenie, że dana osoba przeszła COVID-19, przy czym minęło nie mniej niż 14 dni i nie więcej niż 180 dni od pozytywnego testu PCR lub szybkiego testu antygenowego,

- posiadanie negatywnego szybkiego testu na obecność antygenu wirusa COVID-19, który nie jest starszy niż 48 godzin.

Osoby, które nie posiadają żadnego z powyższych dokumentów, zostaną skierowane na 14-dniową samoizolację, którą będzie można zakończyć po szóstym dniu wjazdu do Czarnogóry. Warunkiem będzie uzyskanie negatywnego wyniku testu PCR.

Od 5 czerwca wjazd do Czarnogóry dla obywateli RP (oraz innych państw UE) możliwy był bez konieczności okazywania dokumentów potwierdzających wykonanie testu czy szczepienia na koronawirusa.

Przedstawiciele ambasady RP w Podgoricy apelują o rozwagę i ostrożność w przypadku podjęcia podróży do Czarnogóry. Przypomnieli, że kraj ten nie jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego - jak wskazano - "wiele procedur jest bardziej skomplikowanych". Dotyczy to także ewentualnego leczenia.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości