TVN24 Biznes | Ze świata

Zniknęło 6 milionów miejsc pracy. "Kryzys związany z COVID-19 dotknął wszystkich Europejczyków"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Zamknięte instytucje kultury. "Niektórzy szukają ciągle pracy"
Zamknięte instytucje kultury. "Niektórzy szukają ciągle pracy"TVN24
wideo 2/5
TVN24Zamknięte instytucje kultury. "Niektórzy szukają ciągle pracy"

W pierwszej połowie roku w całej Unii Europejskiej liczba zatrudnionych spadła o ponad 6 milionów osób - wynika z najnowszych danych Komisji Europejskiej. - Kryzys związany z COVID-19 przerwał 6-letnią pozytywną tendencję na rynku pracy, dotknął wszystkich Europejczyków, zwłaszcza młodych, a także osoby zatrudnione na czas określony - powiedział Nicolas Schmit, komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Komisja Europejska przedstawiła w ramach jesiennego pakietu semestru europejskiego analizę wpływu koronawirusa na zatrudnienie i sytuację społeczną w UE.

Nicolas Schmit wskazał, że w minionym roku w UE było rekordowo 209 mln zatrudnionych osób. W drugim kwartale 2020 roku liczba ta spadła o 6,1 mln osób. - To oznacza, że straciliśmy prawie 3 procent naszej siły roboczej - stwierdził.

ec.europa.eu

W marcu bezrobocie w UE wynosiło 6,5 procent, natomiast we wrześniu - 7,5 procent. Jednak analitycy spodziewają się, że druga fala pandemii i idące za nim restrykcje pogorszą sytuację.

Koronawirus a zatrudnienie

Komisja zwróciła uwagę, że wskaźnik zatrudnienia znacznie się zmniejszył, chociaż dzięki szybkiemu wprowadzeniu systemów pracy w zmniejszonym wymiarze oraz podobnych środków wzrost stopy bezrobocia był jak dotąd umiarkowany.

"Państwa członkowskie, które już przed pandemią borykały się z poważnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi, są obecnie jeszcze bardziej narażone na zagrożenia. Wstrząs gospodarczy na rynku pracy jest odczuwany w różny sposób w zależności od sektora i kategorii pracowników" - czytamy.

Według KE spadek zatrudnienia dotknął w większym stopniu pracowników zatrudnionych na podstawie innych umów niż umowa o pracę. Bezrobocie wśród młodzieży wzrosło wyraźniej niż w innych grupach wiekowych. - Straciliśmy 4,1 miliona czasowych kontraktów. To przy okazji pokazuje, kto jest pierwszą ofiarą tego kryzysu. To młodzi ludzie. Wielu z nich jest na umowach tymczasowych - zaznaczył Nicolas Schmit.

Z danych KE wynika ponadto, że gwałtownie wzrósł odsetek młodzieży niekształcącej się, niepracującej ani nieszkolącej się. Skutki kryzysu mocno odczuli także pracownicy urodzeni poza UE.

- Bezrobocie młodych poszło w górę z 14,9 procent do 17,1 procent. (...) 5,4 miliona młodych ludzi pozostaje bez zatrudnienia, szuka pracy, albo po prostu jest poza rynkiem pracy. To ponownie pokazuje (...) że potrzebujemy pieniędzy z funduszu odbudowy - wskazywał komisarz.

Komisja zaznaczyła, że skutki kryzysu mocno odczuli także pracownicy urodzeni poza UE.

Sprawozdanie o zatrudnieniu ma pomóc państwom członkowskim określić priorytetowe obszary reform i inwestycji do uwzględnienia w planach odbudowy i zwiększania odporności w kontekście wytycznych dotyczących zatrudnienia.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości