TVN24 Biznes | Ze świata

Cztery miliardy euro pomocy dla lotniczego giganta. Jest zielone światło z Brukseli

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Cztery miliardy euro rządowej pomocy dla francuskich linii lotniczych Air France zatwierdziła we wtorek Komisja Europejska. W zamian przewoźnik zobowiązał się do udostępnienia konkurentom przydziałów czasu na start lub lądowanie (sloty) na zatłoczonym lotnisku Orly w Paryżu, gdzie ma znaczącą pozycję rynkową.

- Francja przeznaczy do 4 miliardów euro na dokapitalizowanie Air France i pomoc liniom lotniczym wobec trudności finansowych wynikających z pandemii koronawirusa. Wsparcie publiczne będzie wiązało się z dodatkowymi zobowiązaniami (...) - oświadczyła we wtorek wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

Zobowiązania Air France

- Air France zobowiązał się do udostępnienia przydziałów czasu na start lub lądowanie na zatłoczonym lotnisku Orly w Paryżu, gdzie ma znaczącą pozycję rynkową. Daje to konkurującym przewoźnikom szansę na rozszerzenie swojej działalności na tym lotnisku, zapewniając uczciwe ceny i większy wybór dla europejskich konsumentów - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W ubiegłym roku Air France otrzymał 3 mld euro bezpośrednich pożyczek od państwa francuskiego w ramach dokapitalizowania do 4 miliardów euro.

Francuski rząd, największy udziałowiec tych linii lotniczych, stoi na stanowisku, że konieczne jest uratowanie narodowego przewoźnika, ale nie rozważa jego nacjonalizacji.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości