TVN24 Biznes | Ze świata

Paraliż branży lotniczej trwa. "Czterech na pięciu podróżnych pozostaje w domu"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudnaTVN24
wideo 2/4
TVN24Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna

Ruch lotniczy liczony w tak zwanych pasażerokilometrach w lipcu spadł o prawie 80 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - wynika z najnowszych danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA). Oznacza to niewielką poprawę w stosunku do czerwca.

IATA podkreśliło w komunikacie, że ruch pasażerski w lipcu utrzymywał się na krytycznie niskim poziomie. Ruch liczony w tak zwanych pasażerokilometrach obniżył się w lipcu o 79,8 procent. To wynik lepszy od czerwcowego, kiedy spadek wyniósł 86,6 procent rok do roku. Pasażerokilometr jest iloczynem liczby pasażerów na danej trasie i długości tej trasy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Ruch lotniczy w dobie pandemii

Organizacja zaznaczyła, że ponowne otwarcie rynku w strefie Schengen pomogło zwiększyć popyt w Europie, ale na pozostałych rynkach międzynarodowych odnotowano niewielkie zmiany w porównaniu do czerwca.

"Zasadniczo czterech na pięciu podróżujących samolotem pozostaje w domu. Branża pozostaje sparaliżowana. Rządy otwierają, a następnie zamykają granice, ponownie wprowadzają kwarantanny, nie daje to konsumentom pewności do planowania podróży, ani też samym liniom lotniczym do planowania rozkładu lotów" - powiedział, cytowany w komunikacie, Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA.

Połączenia międzynarodowe spadły w lipcu o 91,9 procent w porównaniu do okresu przed rokiem. Stanowi to niewielką poprawę w stosunku do spadku o 96,8 procent odnotowanego w czerwcu.

Europejscy przewoźnicy w lipcu zanotowali spadek ruchu o 87,1 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dla porównania miesiąc wcześniej ruch spadł o 96,7 procent rok do roku.

Zakaz lotów do Polski

W środę zaczęło obowiązywać w Polsce nowe rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Na liście objętej zakazem znalazły się łącznie 44 kraje i terytoria.

W porównaniu do poprzedniego rozporządzenia, z listy zniknęły Chiny, Rosja, Serbia, pojawiły się za to Malta, Hiszpania, Rumunia oraz Albania.

Lista krajów i terytoriów objętych zakazemgov.pl

ZAKAZ LOTÓW DO POLSKI. LISTA 44 MIEJSC

Nowe rozporządzenie utraci moc 15 września.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości