Wjazd tylko z negatywnym wynikiem testu. Kolejny kraj wprowadza ograniczenia

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Kraska: musimy się liczyć z niepewnością, że wyjazd za granicę może się skończyć dwutygodniową kwarantanną
Kraska: musimy się liczyć z niepewnością, że wyjazd za granicę może się skończyć dwutygodniową kwarantannąTVN24
wideo 2/5
TVN24Kraska: musimy się liczyć z niepewnością, że wyjazd za granicę może się skończyć dwutygodniową kwarantanną

Turyści podróżujący do Bośni i Hercegowiny będą musieli okazać negatywny test na SARS-CoV-2 - podało w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Test należy wykonać na 48 godzin przed planowanym wjazdem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Zasada obowiązuje wszystkich bez względu na wiek, również dzieci i odnosi się do wjazdów na teren BiH, w tym do Medjugorje. Test można wykonać także w Chorwacji. Nie obowiązuje kwarantanna" - podało MSZ.

Tylko z paszpartoem

Resort przypomniał, że zgodnie z przepisami przekraczanie granicy odbywa się wyłącznie na podstawie paszportu.

"W praktyce zdarza się, że funkcjonariusze Straży Granicznej BiH przepuszczają za okazaniem samego dowodu osobistego. Proszę mieć na uwadze, że nie zmienia to faktu, że służby bośniackie wciąż mogą żądać okazania paszportu podczas wyjazdu z BiH lub samego pobytu wewnątrz państwa. Tym samym próba wjazdu na podstawie jedynie dowodu osobistego odbywa się na własną odpowiedzialność" - dodało MSZ. W przypadku - jak czytamy - przejazdu przez tzw. korytarz w Neum jedynie na trasie Dubrownik - reszta Chorwacji (w obie strony) wyłącznie w charakterze tranzytowym test nie jest wymagany, możliwy jest także przejazd na podstawie dowodu osobistego.

"Uwaga! Zatrzymanie się w Neum lub próba wjazdu do tzw. właściwej BiH przez korytarz w Neum bez testu i paszportu wiąże się z wysokimi mandatami" - przypomniało ministerstwo.

Neum to miasto w Bośni i Hercegowinie, które oddziela północną część kontynentalnej Chorwacji od południowej. Położone jest na kilkunastokilometrowym odcinku wybrzeża dalmatyńskiego pomiędzy chorwackimi miejscowościami.

Inne kraje

We wtorek MSZ poinformowało o wprowadzeniu w Egipcie obowiązkowych testów na obecność koronawirusa. Od 1 września 2020 r. wszyscy podróżujący do tego kraju będą zobligowani do okazania negatywnych wyników testów PCR, które zostały wykonane w okresie 48 godzin przed planowanym przylotem do Egiptu.

Obowiązkowe testy na koronawirusa muszą przedstawić również podróżujący na Dominikanę. Test musi być zrobiony nie wcześniej niż 5 dni przed datą przylotu. W razie braku posiadania wyników takiego testu przy wjeździe zostanie przeprowadzony szybki test bez dodatkowych kosztów dla pasażera.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości