Sąsiedzi wprowadzają obowiązkową kwarantannę dla przyjeżdżających z Polski

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
PAP
MZ: 1306 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusemMZ, TVN24
wideo 2/7
MZ, TVN24MZ: 1306 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem

Osoby, które wracają lub wjeżdżają na terytorium Litwy z Polski, a także Niemiec, Estonii, Islandii i San Marino, będą musiały przejść dwutygodniową kwarantannę. W ciągu ostatnich 14 dni liczba zakażeń koronawirusem w tych krajach przekroczyła 25 przypadków na 100 tysięcy osób. Nowe przepisy obowiązują od 28 września do odwołania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Od 28 września wszystkie osoby wjeżdżające na Litwę z Polski - zarówno obywatele Polski i Litwy, jak i osoby legalnie przebywające w obu krajach - podlegają 14-dniowej, obowiązkowej kwarantannie z pewnymi wyjątkami.

Wyjątki przewidziane zostały dla osób z Polski i Estonii, które przybywają na Litwę w celach zawodowych, naukowych, działalności rolniczej, opieki zdrowotnej lub przejeżdżających przez Polskę tranzytem.

Litwa każdego tygodnia z uwzględnieniem wskaźników epidemicznych aktualizuje listę krajów, po powrocie z których obowiązuje samoizolacja.

Jak czytamy na stronie polskiego MSZ, wszyscy przybywający na Litwę, niezależnie od kraju, z którego przybywają (a więc również z Polski), powinni zarejestrować się na stronie Litewskiego Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego, wypełniając ankietę dostępną w języku angielskim.

Osoby przybywające na Litwę transportem lotniczym, morskim i rejsowym lądowym powinny tę ankietę wypełnić przed wylotem/wyjazdem na Litwę, przed wejściem do samolotu/promu/autobusu będą proszone o okazanie potwierdzenia rejestracji (forma elektroniczna potwierdzenia, którą prześle urząd litewski, jest jak najbardziej akceptowana).

Coraz więcej zakażonych

Na Litwie również rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby infekcję wykryto u 105 osób. Przed tygodniem w ciągu doby odnotowano 70 przypadków.

Litewski minister zdrowia Aurelijus Veryga nie chce prognozować, kiedy w kraju nastąpi szczyt drugiej fali infekcji. W poniedziałek wyraził jednak przekonanie, że "dzienne rekordy zakażeń są jeszcze przed nami".

Dotychczas na Litwie stwierdzono 4 490 przypadków koronawirusa. Choruje obecnie 2051 osób. 92 osoby zmarły.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock