Kolejny koncern samochodowy ogłosił zwolnienia. Pracę straci kilkanaście tysięcy osób

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
PAP

15 tysięcy na świecie, w tym 4,6 tysiąca we Francji - tyle osób zamierza zwolnić francuski koncern samochodowy Renault. To część restrukturyzacji, która ma przynieść oszczędności rzędu 2,15 miliarda euro w ciągu trzech lat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO "Ten projekt ma fundamentalne znaczenie" dla koncernu - napisała w piątek w komunikacie dyrektor generalna firmy Clotilde Delbos. Renault już osłabiony stratami wszedł w kryzys związany z pandemią koronawirusa, która dodatkowo przyczyniła się do poważnych kłopotów koncernu.

Redukcje

Na razie Renault ogłosił, że likwidacja miejsc pracy ma polegać na przesuwaniu pracowników na inne stanowiska, przekwalifikowaniu ich oraz na dobrowolnych odejściach.

Koncern zatrudnia obecnie na świecie 180 tys. osób; redukcja zatrudnienia oznacza likwidację około 8 proc. miejsc pracy.

W obawie przed zamknięciem zakładu związkowcy z CGT zablokowali w mijającym tygodniu odlewnię Grupy Renault Fonderie de Bretagne w Caudan.

Renault wraz ze swoimi japońskimi partnerami Nissanem i Mitsubishi zapowiedziało na środę przedstawienie planu dalszej strategicznej współpracy. Projekt restrukturyzacji zapowiadano już w lutym.

Koronawirus uderzył w firmę

Dostawy samochodów w Europie spadły w kwietniu aż o 79 proc., a epidemia koronawirusa spowodowała zamknięcie fabryk koncernu oraz sieci dostawców i dilerów samochodowych.

Czterem fabrykom koncernu grozi zamknięcie: w Caudan, Choisy-le-Roi, Dieppe i Maubbeuge. We Flins produkcja zostanie wstrzymana po roku 2024, ale fabryka zostanie przekształcona i przejmie częściowo działalność zakładów w Choisy-le-Roi.

W kwietniu rząd zapowiedział przyznanie 5 mld euro pomocy dla Renault, pod warunkiem, że koncern spełni pewne warunki dotyczące wstrzymania rozbudowy zakładów za granicą oraz przestawienia się na produkcję bardziej ekologicznych samochodów, przede wszystkim elektrycznych.

Rząd ogłosił, że gotów jest zwiększyć subsydia na produkcję samochodów elektrycznych oraz finansowe wsparcie dla osób o niskich dochodach, które chcą nabyć nowe samochody, mniej zanieczyszczające środowisko.

Zwolnienia

Renault nie jest jedynym koncernem motoryzacyjnym, który planuje redukcję zatrudnienia.

W czwartek japoński producent aut Nissan poinformował o zamknięciu swojej fabryki w Barcelonie. Z szacunków związkowców wynika, że łącznie pracę straci 20 tysięcy osób.

Niedawno spółka Volkswagen Poznań ogłosiła zmniejszenie zatrudnienia do końca przyszłego roku. 

W związku z pandemią COVID-19 brytyjski producent samochodów sportowych McLaren zwolni 1200 pracowników, czyli około 25 procent swojej siły roboczej.

Autor:mp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: