"Kryzys bezrobocia dopiero się zaczyna". Najnowsze dane z Wysp

Autor:
mp
Źródło:
BBC, Bloomberg

Liczba bezrobotnych w Wielkiej Brytanii wzrosła ponad dwukrotnie, do prawie trzech milionów – wynika z danych udostępnionych we wtorek przez brytyjskie Office for National Statistics. Zdaniem ekspertów liczba osób bez pracy osiągnie swój szczyt w październiku, gdy skończą się rządowe dopłaty do wynagrodzeń.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jak pisze Bloomberg, liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych wzrosła o ponad 1,5 miliona w ciągu dwóch miesięcy, przez które brytyjska gospodarka była zamknięta.

"Te liczby pokazują, jak brutalne było gospodarcze spustoszenie, przez które kraj pogrążył się w największym kryzysie od 300 lat. Inne dane pokazują, że wzrost płac spowolnił do najniższego poziomu od 2014 roku" – pisze Bloomberg.

Eksperci: będzie gorzej

BBC z kolei powołuje się na ekspertów, według których bezrobocie może jeszcze wzrosnąć, gdy w październiku skończą się rządowe programy dopłat do wynagrodzeń pracowników.

- Programy pomocowe w dalszym ciągu zapobiegają utracie większej liczby miejsc pracy, mimo to bezrobocie prawdopodobnie wzrośnie w nadchodzących miesiącach - powiedział główny ekonomista w Institute of Directors Tej Parikh.

- Gdy kryzys zdrowotny zaczyna się łagodzić, kryzys bezrobocia dopiero się zaczyna - mówił natomiast dyrektor Institute for Employment Studies Tony Wilson.

- Kryzys dotyka najmocniej biedniejsze obszary, takie jak nadmorskie miasta i byłe obszary przemysłowe. Tam widać szczególnie duży wzrost bezrobocia - dodał.

Autor:mp

Źródło: BBC, Bloomberg

Pozostałe wiadomości