Indonezja po raz pierwszy od lat w recesji

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
BBC

Gospodarka Indonezji skurczyła się w trzecim kwartale o 3,49 procent rok do roku. To kolejny kwartał z rzędu, w którym odnotowano spadek PKB. Oznacza to, że kraj po raz pierwszy od 22 lat znalazł się w recesji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Ekonomiści przewidywali, że spadek PKB w trzecim kwartale wyniesie 3 proc. rok do roku.

W poprzednim kwartale gospodarka Indonezji skurczyła się o 5,32 proc. Ostatni raz Indonezja znalazła się w recesji podczas azjatyckiego kryzysu finansowego w 1998 roku.

Władze Indonezji przewidują, że aż 3,5 mln osób może stracić pracę z powodu kryzysu związanego z koronawirusem

Brak turystów uderza w gospodarkę kraju

Chociaż to rolnictwo jest najważniejszym sektorem indonezyjskiej gospodarki, kraj czerpie też znaczące zyski z turystyki. Każdego roku na Bali przylatują miliony osób, które chcą zobaczyć dziewicze plaże, tarasy ryżowe i ogromne świątynie hinduistyczne. Jednak liczba turystów gwałtownie spadła, gdy Indonezja zamknęła swoje granice dla obcokrajowców.

"Gospodarka Indonezji ma już za sobą najgorszy moment, ale w sytuacji, gdy epidemia w kraju nie jest jeszcze pod kontrolą, działalność gospodarcza prawdopodobnie pozostanie pod jej wpływem" - skomentowali analitycy banku ANZ.

Indonezja ma największy wskaźnik zakażeń koronawirusem w regionie. W kraju odnotowano ponad 425 tysięcy przypadków zachorowań. Zmarło ponad 14 tysięcy osób zakażonych koronawirusem.

Autor:mp

Źródło: BBC

Tagi:
Raporty: