Obywatele go nie mają, obcokrajowcy już też nie. Korea Północna ogranicza dostęp do mobilnego internetu

Ze świata

ShutterstockInternet 3G odcięty także dla cudzoziemców?

Cudzoziemcy w Korei Północnej bez dostępu do mobilnych usług internetowych 3G - pisze Reuters. Taką informację abonentom przekazał krajowy operator komórkowy, wysyłając do nich specjalną wiadomość. Nie wiadomo, co dokładnie było przyczyną odłączenia usług internetowych.

Obywatele Korei Północnej nie mają szerokiego dostępu do nieocenzurowanego internetu. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku obcokrajowców i zagranicznych turystów odwiedzających ten kraj. Mogą oni bowiem kupić specjalne karty SIM z dostępem do usług 3G.

- Niestety mamy do czynienia z przerwami w dostawie usług internetowych od strony lokalnego operatora, poinformujemy kiedy usługi wrócą do normalności - wiadomość takiej treści w języku angielskim - jak czytamy - miał wysłać do użytkowników północnokoreański operator Koryolink.

Dlaczego?

Przerwa w dostawach mobilnych usług internetowych wywołała lawinę spekulacje na temat jej przyczyn. Jak informuje Reuters, możliwą przyczyną jest pożar w hotelu Koryo w Phenianie. Przerwa w usługach została bowiem wprowadzona w piątek po południu, dzień po tym wydarzeniu.

Jednocześnie agencja podkreśla, że nie ma pewności, czy pożar rzeczywiście miał wpływ na przerwę w dostawach usług internetowych.

W 24-milionowej Korei Północnej jest blisko 2,5 mln abonentów sieci telefonii komórkowej.

Reuters przypomina, że Phenian w przeszłości wprowadził ograniczenia dla cudzoziemców w dostępie do usług mobilnego internetu 3G. Subskrypcje zakupione przez zagranicznych turystów zwykle działają bowiem tylko przez czas trwania wizy turystycznej.

Autor: mb/mn / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock