Korea Południowa zostanie częściowo wyłączona z amerykańskich ceł na stal

Ze świata


Korea Południowa i Stany Zjednoczone uzgodniły rewizję umowy o wolnym handlu, dzięki czemu firmy z USA będą miały szerszy dostęp do tamtejszego rynku samochodów, a azjatycki kraj zostanie częściowo wyłączony z amerykańskich ceł na stal – pisze w środę agencja AP.

Już we wtorek administracja USA informowała, że po trzech miesiącach negocjacji oba kraje doszły do porozumienia co do zmiany obowiązującej od sześciu lat umowy o wolnym handlu. Wcześniej o zawarciu wstępnego porozumienia informowali przedstawiciele Seulu.

Według południowokoreańskiego dziennika "Dzoson Ilbo" obie strony zakończyły główne negocjacje i oficjalnie ogłoszą rezultaty rozmów, gdy tylko dopracują ostatnie szczegóły.

- Doszliśmy do wstępnego porozumienia w sprawie rewizji umowy o wolnym handlu między USA a Koreą Południową i ceł na stal - mówił w poniedziałek południowokoreański minister handlu Kim Hjung Czong. Dodał, że pozostało "kilka technicznych kwestii", które zostaną jego zdaniem szybko rozwiązane.

Samochody i stal

Seul poszedł na ustępstwa wobec Waszyngtonu w kwestii handlu samochodami. "Dzoson Ilbo" podaje, że odpowiadał on - handel samochodami - za 73 proc. ubiegłorocznego amerykańskiego deficytu w wymianie z Koreą Południową. W nowej umowie podwojona została - do 50 tys. - liczba samochodów, jakie może sprzedać do Korei Południowej każda z amerykańskich firm motoryzacyjnych. Zredukowano też bariery biurokratyczne - podaje Associated Press.

Korea Południowa zostanie natomiast częściowo wyłączona z wprowadzonego niedawno przez Donalda Trumpa 25-procentowego cła na importowaną do USA stal. Seul musi jednak zgodzić się na kwotę w wysokości 2,68 mln ton stali rocznie, co odpowiada w przybliżeniu 70 proc. średniego importu z lat 2015-2017.

Koreański minister pozytywnie ocenił taki rezultat rozmów, zwracając uwagę, że jego kraj jest trzecim największym dostawcą stali do USA (po Kanadzie i Brazylii).

Z amerykańskiego cła na ten materiał wyłączone są czasowo również niektóre inne kraje, w tym Kanada, Meksyk i państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Ma być przejrzyście

Dodatkowo Seul ma się zobowiązać do zwiększenia przejrzystości swoich interwencji w wymianę walut oraz do powstrzymania się od dewaluacji wona.

Według źródeł agencji Reutera szczegóły porozumienia walutowego wciąż są tematem dyskusji między amerykańskim departamentem skarbu a południowokoreańskim ministerstwem strategii i finansów. Jeśli umowa zostanie formalnie zawarta, będzie pierwszym porozumieniem handlowym USA zawierającym tego rodzaju "walutowy dodatek" - powiedzieli tej agencji amerykańscy urzędnicy. Deficyt USA w handlu towarowym z Koreą Południową powiększył się po zawarciu w 2012 roku pierwotnej umowy i wyniósł w ubiegłym roku prawie 23 mld dolarów. Duża dysproporcja widoczna była w handlu samochodami: USA sprowadziły z azjatyckiego kraju 929 tys. aut wartych 15,7 mld dolarów, a sprzedały mu tylko 53 tys. pojazdów o wartości 1,5 mld dolarów – wynika z danych departamentu handlu.

Autor: ps / Źródło: PAP