Kopacz o utrzymaniu sankcji wobec Rosji: Unia zdała sprawdzian

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatKopacz o utrzymaniu sankcji: Unia zdała sprawdzian

Unia Europejska zdała sprawdzian, jakim było zachowanie solidarności w sprawie utrzymania sankcji wobec Rosji - oceniła w piątek premier Ewa Kopacz po zakończeniu unijnego szczytu w Brukseli.

- Bardzo się cieszę, że udało nam się utrzymać solidarność Unii Europejskiej wobec polityki dotyczącej sankcji wobec Rosji. To jest wielki sprawdzian i ten sprawdzian UE zdała - powiedziała Kopacz dziennikarzom.

Wspólne zdanie

W czwartek wieczorem przywódcy państw UE zapowiedzieli, że kontynuacja sankcji gospodarczych wobec Rosji będzie powiązana z pełnym wdrożeniem porozumienia o zawieszeniu broni z Mińska. To w praktyce oznacza przedłużenie sankcji przynajmniej do końca 2015 roku. Zapis ten rekomendowali pozostałym przywódcom niemiecka kanclerz Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Tę zgodę uzyskaliśmy dzięki mozolnej pracy nie tylko Niemców i Francuzów. Również nasze spotkania w obrębie Grupy Wyszehradzkiej, gdzie docieraliśmy nasze stanowiska, i to, że nie było sprzeciwu, by ten zapis był bardzo konkretny i bez sprzeciwu został przyjęty w konkluzjach - to jest wynik kilku tygodni pracy przed posiedzeniem Rady Europejskiej - powiedziała Kopacz. Oceniła też, że strategia dotycząca konfliktu na Ukrainie "jest równie ważna jak to, co się dzieje na południu" od UE. - Zarówno we wschodniej części Europy, jak i na południu musimy być bardzo aktywni - podkreśliła.

Sukces Polski?

Kopacz pozytywnie oceniła też decyzje szczytu UE dotyczące unii energetycznej. Jak podkreśliła, ważne dla Polski było przyjęcie szczególnego zapisu w dokumencie końcowym szczytu o przejrzystości kontraktów o dostawach gazu, zarówno międzyrządowych, jak i komercyjnych. - I to się również udało - podkreśliła. Unia energetyczna ma m.in. pomóc zmniejszyć zależność UE od zewnętrznych źródeł energii. Inicjatywa nabrała szczególnego znaczenia w obliczu napiętych relacji z Rosją i kryzysu na Ukrainie. Kontrowersje wywoływała propozycja, by umowy gazowe były kontrolowane przez Komisję Europejską pod kątem zgodności z prawem UE. Ostatecznie szczyt zgodził się na zapis mówiący o potrzebie zapewnienia pełnej zgodności z prawem UE wszystkich porozumień związanych z zakupem gazu od zewnętrznych dostawców, zwłaszcza przez "wzmocnienie transparentności takich porozumień".

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP