TVN24 Biznes | Ze świata

USA szukają alternatywnych dostaw gazu do Europy na wypadek wojny

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/dap
Źródło:
Reuters, PAP

Stany Zjednoczone szukają alternatywnych źródeł dostaw gazu dla Europy na wypadek rosyjskiej inwazji na Ukrainę - pisze Reuters, powołując się na ważnych przedstawicieli administracji prezydenta Joe Bidena. Obecnie mają być prowadzone rozmowy z czołowymi eksporterami surowca.

Przedstawiciele Waszyngtonu mówili o staraniach dotyczących zapewnienia dostaw gazu na wypadek, gdyby Rosja ograniczyła dostawy surowca do Europy w odwecie za nałożenie sankcji - zapowiedzianych, jeśli Rosja rozpocznie akcję wojskową przeciw Ukrainie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Alternatywne dostawy gazu

Zdaniem przedstawicieli administracji Bidena całkowite odcięcie dostaw z Rosji jest mało prawdopodobne z uwagi na to, jak bardzo rosyjska gospodarka zależna jest od eksportu surowców.

Urzędnicy podkreślili jednak, że są przygotowani także na "skrajny scenariusz", a dzięki rozmowom z producentami i dostawcami gazu będzie możliwe szybkie zwiększenie zarówno produkcji, jak i dostaw z wielu innych źródeł, głównie za sprawą gazociągów, ale też przez przekierowanie i zwiększenie dostaw skroplonego gazu (LNG) np. z USA, Australii, Kataru i innych państw. Dzięki tym zabiegom Europa ma być w stanie przetrwać zimę i wiosnę.

Podkreślono, że przy obecnym stanie magazynów na kontynencie przy całkowitym odcięciu od rosyjskiego gazu wystarczą one na około dwa tygodnie, co da czas na ich uzupełnienie z innych źródeł.

Czy jest to możliwe?

Zdaniem agencji Reuters nie ma wystarczającej ilości gazu LNG, która mogłaby zastąpić dostawy z Rosji. Kraj jest głównym eksporterem surowca do Europy. Agencja tłumaczy, że już dzisiaj światowi eksporterzy LNG przeznaczają możliwie jak największe ilości surowca na eksport.

Przekierowanie dostaw gazu do Europy wiązałoby się z koniecznością zmiany trasy statków znajdujących się już na wodzie lub gotowych do wypłynięcia. Nie będzie można tak zrobić jednak ze wszystkimi jednostkami, gdyż kraje i firmy handlujące mają zobowiązania wynikające z kontraktów długoterminowych.

Administracja Bidena utrzymuje, że gaz miałby być przesyłany do Europy przez kilku dostawców.

Rosyjski gaz w EuropiePAP

Autor:mp/dap

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości