Sensacyjne doniesienia. "Exxon przez lata ukrywał prawdę o zmianach klimatu"

Ze świata

TVN24 BiSTajemnice koncernu Exxon

Exxon już w latach 70. wiedział o katastrofalnych skutkach zmian klimatycznych - pisze na łamach "The New York Times" prof. Naomi Oreskes. Już wówczas naukowcy pracujący dla koncernu wskazywali bowiem w wewnętrznych notatkach firmy, że zmiany klimatyczne mogą być katastrofalne.

Źródłem tych sensacyjnych doniesień jest organizacja Inside Climate News, która w serii artykułów wskazuje na potwierdzające tę wersję wewnętrzne dokumenty Exxon z 1970 roku, wywiady z byłymi naukowcami i pracownikami firmy.

Naukowcy alarmowali

Ich zdaniem, spółka paliwowa Exxon wiedziała o szkodliwości emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Dzięki czemu dziesiątki lat wcześniej można było opracować mniej intensywną ścieżkę wykorzystywania węgla energetycznego, aby uniknąć najgorszych skutków zmian klimatu.

Jak wskazuje prof. Oreskes, rząd i naukowcy alarmowali o potencjalnym zagrożeniu zmianami klimatu już w latach 1960-1970, czyli na początku rozwoju tej drogi przemysłu.

Ale Exxon ani myślał potwierdzać wersję naukowców.

Wysyłał inny komunikat (mimo że posiadał dowody na negatywne oddziaływanie paliw kopalnych na środowisko), poddający w wątpliwość wnioski naukowców. Nikt bowiem wówczas nie wiedział na pewno, czy klimat się zmienia, a jeśli się zmienia, to co jest tego powodem.

Droga Exxonu

Exxon był liderem tej dezinformującej kampanii. Spółka paliwowa, jako jedna z najbardziej dochodowych firm na świecie oraz jeden z liderów branży, miała możliwość wybrania innej ścieżki rozwoju.

Jak wskazuje prof. Oreskes, Exxon mógł pomóc wyjaśnić przywódcom politycznym oraz opinii publicznej, kwestie zmian klimatu. Mógł zmienić swój model biznesowy, na inwestycje w odnawialne źródła energii, biopaliwa bądź prowadzić poważne badania i inicjatywy mające na celu ochronę przed skutkami emisji dwutlenku węgla.

Exxon wreszcie mógł przyczynić się do wejścia w nową erę opartą na rozsądnej gospodarce energetycznej - dodaje.

Ponadto, dziennikarze i naukowcy zidentyfikowali ponad 30 różnych organizacji finansowanych przez koncern, które przez lata podważały badania naukowców i zapobiegały działaniom politycznym mającym na celu kontrolę emisję gazów cieplarnianych.

Cenny czas

Zamiast tego, Exxon wybrał drogę dezinformacji, negacji i opóźnień. Już ponad 30 lat temu naukowcy koncernu wskazywali bowiem w wewnętrznych notatkach firmy, że zmiany klimatyczne mogą być katastrofalne.

Straciliśmy cenny czas. Dekady, które mogliśmy poświęcić na budowę inteligentnych sieci energetycznych sprzyjających efektywności i stawianiu na odnawialne źródła energii. W konsekwencji mamy mniej możliwości na generowanie tysięcy miejsc pracy w czystszej, bardziej ekologicznej gospodarce - czytamy w "New York Times".

Nadal jest jeszcze czas, aby uniknąć najgorszych skutków zmian klimatycznych, ale wyzwanie jest teraz o wiele większe niż mogło być, gdyby innych wyborów dokonał Exxon - podsumowuje prof. Oreskes.

ExxonMobil Corporation to spółka paliwowa utworzona 30 listopada 1999 roku przez połączenie dwóch przedsiębiorstw Exxon i Mobil. Założona pośrednio przez Johna D. Rockefellera, który założył przedsiębiorstwo Standard Oil. ExxonMobil ma 37 rafinerii w 21 krajach mogących produkować łącznie 6,3 mln baryłek ropy dziennie, co czyni koncern jej największym prywatnym producentem na świecie.

Autor: mb//km / Źródło: New York Times

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu