Duże zwolnienia w BP. Przez tanią ropę i odszkodowania

Ze świata

bp.comOgółem BP zatrudnia 84 tys. osób

Kilkuset pracowników koncernu BP straci pracę wskutek spadku cen ropy i rosnących kosztów odszkodowań za wyciek w Zatoce Meksykańskiej w 2010 r. – donoszą brytyjskie media.

Według portalu "Guardiana" zwolnienia, o których koncern ogłosi oficjalnie w środę, spadną na zatrudnionych w Londynie, Aberdeen i Sunbury. Ogółem BP zatrudnia 84 tys. osób, z czego 15 tys. w Wielkiej Brytanii, a 20 tys. w USA.

Wstrzymane inwestycje

Największe redukcje zatrudnienia obejmą średnie szczeble managementu w działach komunikacji, zamówień i prawnym. Dla skonsolidowania rezerw gotówkowych zamrożone będą niektóre projekty. Spadek cen ropy o 40 proc. od czerwca br. zaszkodził przychodom koncernu w czasie, gdy musi wypłacić wysokie odszkodowania z powodu wycieku ropy naftowej na platformie Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej w 2010 r. Była to największa katastrofa ekologiczna w historii Stanów Zjednoczonych, która największe spustoszenia wywołała w delcie Missisipi. 11 osób zginęło. - Tańsza ropa uczyniła tym pilniejszym restrukturyzację organizacji, by stała się bardziej efektywna, a jej rozmiar odpowiadał mniejszemu portfelowi aktywów – powiedziała BBC rzeczniczka BP.

Duże odszkodowania

Rosnące koszty kar i odszkodowań z powodu wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej już wcześniej zmusiły koncern do wyzbycia się części aktywów w tym połowy pól naftowych na dnie morza, rurociągów i 30 proc. odwiertów. Zlecenie wykonania wielu usług na zasadzie outsourcingu przekazano do Indii. Na koniec września br. koszty sądowe i odszkodowawcze BP z powodu wycieku ropy na platformie Deepwater Horizon sięgnęły 20 mld USD. Na zaspokojenie wszystkich roszczeń: dla poszkodowanych osób fizycznych, firm, kar oraz pokrycie strat dla środowiska, BP wyasygnowało 43 mld USD. W poniedziałek Sąd Najwyższy USA odrzucił odwołanie BP, w którym koncern argumentował, iż porozumienie ws. odszkodowań w części dotyczącej osób fizycznych i strat doznanych przez firmy zawarte w 2012 r. może być niewłaściwie interpretowane rozszerzająco. Porozumienie nie przewiduje górnego limitu odszkodowań.

Autor: msz//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: bp.com