Ze świata

Orban dogadał się z Putinem, ale jest jeszcze UE. Zablokuje budowę reaktorów atomowych?

Ze świata

Rosja rozbuduje węgierski atom
TVN24 BinRosja rozbuduje węgierski atom

KE może zablokować realizację rosyjsko-węgierskiego kontraktu na budowę dwóch nowych reaktorów w jedynej węgierskiej elektrowni atomowej w Paksie - podkreśla w poniedziałek "Financial Times". Umowa Moskwy i Budapesztu może naruszać prawo antymonopolowe.

Dziennik zwraca uwagę, że ewentualne weto ze strony KE byłoby "poważnym ciosem dla premiera Węgier Viktora Orbana, który uczynił z projektu oś strategii pogłębiania politycznych i gospodarczych więzi z Rosją, mimo kar nakładanych na Moskwę przez Zachód w związku z jej polityką na Ukrainie". Dziennik przypomina, że sama umowa jest warta około 12 mld euro.

Niezgodna z prawem?

"FT" zwraca uwagę, że krytycy kontraktu na budowę reaktorów w Paksie podkreślają już istniejącą zależność energetyczną Węgier od Rosji - Budapeszt dzięki Moskwie zaspokaja 80 proc. zapotrzebowania na ropę naftową i 60 proc. - na gaz. - Postępowanie antymonopolowe - podjęte w związku z ewentualnym naruszeniem praw UE - jest na razie na wstępnym etapie, dając tym samym szansę Węgrom na osiągnięcie porozumienia z Brukselą zanim rozpocznie się właściwe śledztwo w tej sprawie - pisze brytyjski dziennik, dodając, że sprawa kontraktu rosyjsko-węgierskiego wpisuje się w szerszy kontekst sporu energetycznego na linii UE - Rosja.

Poza KE sprawę bada także Europejska Wspólnota Energii Atomowej (Euratom), która sprawdza kwestię dostaw i finansowania paliwa nuklearnego dla nowych reaktorów. Zgodnie z prawem UE wszystkie porozumienia dotyczące paliwa nuklearnego państw członkowskich muszą uzyskać "zielone światło" od Euratomu. Zdaniem dziennika, dyplomaci z UE obawiają się także, że zbliżenie Rosji i Węgier doprowadzi do rozłamu wewnątrz Unii ws. dalszego wywierania nacisku na Moskwę w związku z jej polityką wobec Ukrainy. Elektrownia jądrowa w Paksie, leżącym 100 km na południe od Budapesztu, została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. elektryczności kraju.

Na początku 2014 roku Węgry zawarły umowę międzyrządową o rozbudowie elektrowni w Paksie z państwowym rosyjskim koncernem Rosatom. Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro. Rozbudowa elektrowni będzie największą inwestycją na Węgrzech po 1989 roku.

Orban zrywa z izolacją Putina. Komentarze węgierskiej prasy
Orban zrywa z izolacją Putina. Komentarze węgierskiej prasyTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb//km / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości