Ze świata

Potężne środki na transformację energetyczną. "Pracujemy nad tym"

Ze świata

[object Object]
Prezydent: transformacja energetyczna tylko w sposób bezpieczny dla ludzi pracy tvn24
wideo 2/3

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że celem KE wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym będzie przekazanie w latach 2020-2027 funduszy rzędu 100 miliardów euro na transformację energetyczną.

Von der Leyen zapowiedziała, że 11 grudnia zostanie przedstawiony plan dotyczący Europejskiego Zielonego Ładu. Częścią planu będzie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Polska zabiega o to, by był on jak największy, ponieważ środki z niego będą wspierały regiony, które w największym stopniu odczują zmiany związane między innymi z odchodzeniem od węgla.

Transformacja energetyczna

Wypowiedź von der Leyen potwierdza wcześniejsze przecieki, że Komisja planuje stworzenie mechanizmu, podobnego do planu Junckera, który z pomocą relatywnie niewielkich środków z budżetu Unii Europejskiej miałby poprzez gwarancje bankowe i lewarowanie przyciągać znacznie większe środki prywatne. - Inwestycje będą kluczowe, by Europejski Zielony Ład okazał się sukcesem. W tym celu przedstawimy plan zrównoważonych inwestycji europejskich, by zmobilizować inwestycje i Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, by nikt nie pozostał z tyłu - powiedziała szefowa KE. Przyznała, że nie wszystkie państwa mają ten sam punkt startowy, dlatego właśnie przyjęty będzie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Jak zaznaczyła, aby zmobilizować 100 miliardów euro do 2027 roku, KE buduje mechanizm zawierający w sobie finansowanie z budżetu UE, od państw członkowskich oraz z grupy EBI, aby za pomocą dźwigni zwiększyć publiczne i prywatne środki na transformację.

- Chciałabym poinformować, że pracujemy nad tym i naszą aspiracją jest zmobilizowanie 100 miliardów euro inwestycji w ramach mechanizmu sprawiedliwej transformacji razem z grupą EBI - powiedziała von der Leyen.

Koszt zmian klimatycznych

Komisja Europejska ma przygotować też analizy dotyczące tego, jakie byłyby koszty zaniechania działań. W przyszłym tygodniu mają zostać podane koszty, jakie UE poniosła w związku ze zmianami klimatycznymi. Wszystko to ma pokazać, że Europejski Zielony Ład ma być dobrą inwestycją. - Jestem przekonana, że walka ze zmianami klimatycznymi jest nie tylko konieczna, ale jest też ogromną możliwością dla Unii Europejskiej. Już teraz jesteśmy liderem, a jeśli zrobimy to dobrze, jeśli będziemy inwestować w badania i innowacje, w zielone technologie, zrównoważone rozwiązania i nowe modele biznesowe, będziemy mogli pokazać, że to może być nowa strategia wzrostu gospodarczego dla Unii - oświadczyła szefowa KE. Von der Leyen zapowiedziała, że w 2020 roku UE będzie miała pierwsze w historii "prawo klimatyczne", które zapewni, że nie będzie odwrotu z drogi do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku.

Plany KE w sprawie nowego Zielonego Ładu zostaną przedstawione tuż przed szczytem UE, na którym szefowie państw i rządów będą rozmawiać o celu neutralności klimatycznej. W czerwcu Polska, Czechy i Węgry, a także Estonia zablokowały zapisy w tej sprawie. Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że nie mógł się na nie zgodzić bez wyliczeń, ile będzie kosztowała transformacja.

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości