Bruksela chce większej redukcji emisji CO2. Najnowsza propozycja

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Przyspiesza zmiana klimatuTVN24
wideo 2/4
TVN24Przyspiesza zmiana klimatu

Zwiększenie celu redukcji emisji do 2030 roku z 40 do co najmniej 55 procent w odniesieniu do poziomu z 1990 roku - oto propozycja Komisji Europejskiej, którą przedstawiła w Parlamencie Europejskim szefowa KE Ursula von der Leyen.

- Aby zostać pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu, proponujemy zwiększyć cel redukcji emisji do 2030 roku co najmniej do 55 procent. Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych to za dużo, a dla innych za mało. Ale nasza gospodarka i przemysł mogą sobie z tym poradzić. Oni też tego chcą - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej.

Celem neutralność klimatyczna

Przedstawiona na początku tego roku przez KE propozycja prawa klimatycznego jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu, sztandarowego programu obecnej Komisji, który ma sprawić, że do 2050 roku Unia Europejska będzie neutralna klimatycznie.

Żeby to było możliwe - zdaniem Komisji Europejskiej - potrzebne jest zwiększenie celu redukcji emisji na 2030 rok. Obecnie cel ten to 40 proc.

Swoje stanowisko w tej sprawie musi jeszcze wyrazić PE w głosowaniu na sesji plenarnej. Następnie dojdzie do rozmów z Radą UE (krajami członkowskimi) nad ostatecznym kształtem przepisów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP