Druga czarna skrzynka airbusa znaleziona, co z pracą w Polsce. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Ze świata


W piątek w TVN24 Biznes i Świat jesteśmy w Tunezji, gdzie policja zatrzymała kolejne osoby bezpośrednio zamieszane z zamach w muzeum. Pytamy także o kolejne szczegóły katastrofy samolotu Germanwings. Polskiego ministra pracy zapytamy co z rynkiem pracy, zastanowimy się też, jak najlepiej oszczędzić na święta.

Kolejne zatrzymania Tunezyjska policja zatrzymała 21 osób, które były bezpośrednio zamieszane w zamach na Muzeum Bardo w Tunisie, w którym 18 marca zginęło 21 zagranicznych turystów - poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych. Tym samym liczba zatrzymanych w związku z tym atakiem terrorystycznym wzrosła do 46.

Zatrzymane w ostatnim czasie osoby wchodziły w skład dwóch komórek terrorystycznych, które pomogły w przygotowaniu zamachu, a także które planowały ataki na komisariaty policji. Osoby te zajmowały się m.in. transportem broni czy też ukrywaniem osób zamieszanych w atak. Druga skrzynka Na miejscu katastrofy samolotu niemieckich linii Germanwings we francuskich Alpach znaleziono drugą czarną skrzynkę, czyli rejestrator parametrów lotu. Prokurator z Marsylii Brice Robin powiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że śledczy mają "uzasadnioną nadzieję", że dane pochodzące z czarnej skrzynki umożliwią pozyskanie użytecznego materiału dowodowego mimo poważnych uszkodzeń urządzenia. Dodał, że rejestrator, znaleziony dziewięć dni po katastrofie, zawiera "500 parametrów", w tym prędkość, wysokość, a także dane o prędkości obrotów silnika.

Na pokładzie na pokładzie Airbusa A320, który rozbił się 24 marca w trudno dostępnym rejonie w czasie lotu z Barcelony do Duesseldorfu, było 150 osób, w tym sześciu członków załogi. Co z pracą? Dwa dni temu minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że latem stopa bezrobocia może spaść do jednocyfrowego wskaźnika. W jego ocenie najtrudniejsze miesiące tego roku mamy już za sobą. Dopytywany o to, jaki procentowy wskaźnik przewiduje i czy jednocyfrowy wynik utrzyma się od lata do końca roku, przypomniał, że w zeszłym roku spadek bezrobocia zaczął się wiosną, latem był bardzo dynamiczny, po czym stabilizacja utrzymywała się do końca roku. - Myślę, że rok 2015 może być bardzo podobny, oczywiście w tej proporcji ok. 2 pkt proc. niższej - powiedział.

Minister Kosiniak-Kamysz będzie gościem "Otwarcia dnia" w TVN24 Biznes i Świat. "Ramowe" zasady Po maratonie negocjacji przedstawiciele sześciu mocarstw i Iranu ogłosili w czwartek w Lozannie porozumienie w sprawie kluczowych punktów, które będą podstawą finalnego układu nuklearnego do 30 czerwca. Irański potencjał wzbogacania uranu ma być ograniczony. Na tę wiadomość zareagowały rynku, ropa znowu taniała. Uczestnicy rozmów w Lozannie zastrzegają, że mimo "pewnych niekwestionowanych postępów" i uzgodnienia ram przyszłej umowy "nadal jest jeszcze dużo pracy". Dyplomatyczna gra Rosjanie przestrzegają, że mogliby użyć broni jądrowej, gdyby NATO próbowało umieścić większe siły w krajach bałtyckich, lub gdyby nastąpiła próba siłowego zwrócenia Krymu Ukrainie - twierdzi brytyjski dziennik "The Times", powołując się na niejawne notatki ze spotkania rosyjskich i zachodnich oficjeli. - To klasyczny przykład demonizacji Rosji - odpowiada rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow. Oszczędzaj na święta Przed nami Wielkanoc i spore wydatki na przygotowanie tych świąt. Warto jednak już dziś zastanowić się, jak zaoszczędzić na kolejne święta. W TVN24 Biznes i Świat zapytamy, jakie są najlepsze sposoby na oszczędzanie.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat