Szturm na lotnisko, odwołane loty. "Ubolewamy nad sytuacją"

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP

Wielu mieszkańców Nadrenii Północnej-Westfalii zdecydowało się w ten weekend rozpocząć letni wypoczynek. Ma to związek z końcem roku szkolnego i początkiem wakacji. Szturm podróżnych na lotnisko w Duesseldorfie spowodował, że kolejki dramatycznie się wydłużyły, a czas oczekiwania na odprawę się przedłużał. Ponadto nie wszystkim udało się polecieć na urlop.

W sobotę na lotnisku w Duesseldorfie pasażerowie musieli długo czekać na odprawę. Linie lotnicze Pegasus odwołały pięć z 17 planowanych lotów do Turcji - poinformował dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Sześć kolejnych lotów do Turcji zostało przesuniętych na lotniska we Frankfurcie, Muensterze i Kolonii-Bonn - powiedział rzecznik portu lotniczego w Duesseldorfie. - Ubolewamy nad sytuacją i niedogodnościami (...) dla naszych pasażerów i wspieramy się własnym personelem - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Pomoc policji

"Funkcjonariusze z policji federalnej i landowej również pomagali na lotnisku. Rzecznik policji federalnej potwierdził pomoc administracyjną na lotnisku w Duesseldorfie" - odnotowuje "FAZ".

Policja stanowa i federalna uspokajała sytuację już dzień wcześniej, kiedy to przy stanowiskach odpraw linii lotniczych panowały długie kolejki. Jak informuje stacja WDR, sfrustrowani podróżni kopali w piątek w lady Pegasusa i rzucali różnymi przedmiotami. Pracownicy uciekli z miejsca pracy. Doszło do burzliwych scen.

Sama linia lotnicza początkowo nie skomentowała incydentu. W pierwszy wakacyjny weekend przez największe lotnisko Nadrenii Północnej-Wesfalii powinno się przewinąć około 120 tys. pasażerów.

Poza Nadrenią Północną-Westfalią również kraje związkowe Szlezwik-Holsztyn, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Hamburg, Brandenburgia i Berlin mają już wakacje szkolne. Wiele osób podróżuje samochodami w kierunku popularnych kurortów wypoczynkowych nad Morzem Północnym i Bałtyckim. Mimo to w ten weekend na północy Niemiec utworzyło się tylko kilka korków.

Po wprowadzeniu na terenie Unii Europejskiej paszportów covidowych na lotniskach widoczne są duże kolejki, a czas odprawy wydłużony został pięć razy - tak sytuację w różnych europejskich portach lotniczych opisywał parę dni temu włoski dziennik "Corriere della Sera".

Także podróżni korzystający z lotniska Gardermoen w Oslo muszą liczyć się z długim czasem oczekiwania - poinformował zarządca lotniska firma Avinor. Według mediów kontrola zaświadczeń covidowych zajmuje nawet do sześciu godzin.

"Sytuacja będzie trudna do momentu zmiany niektórych ograniczeń covidowych lub zautomatyzowania kontroli, dlatego prosimy podróżnych o przygotowanie się" - zaapelował do pasażerów Avinor.

W Czechach  linie lotnicze apelowały o zgłaszanie się do odprawy na trzy godziny przed odlotem.

Operator lotnisk w Hiszpanii, spółka Aena, poinformowała w sobotę, że pierwszy weekend lipca stoi pod znakiem drastycznego wzrostu liczby podróżnych w portach lotniczych tego kraju. Aena szacowała, że pomiędzy czwartkiem a niedzielą w Hiszpanii odbędzie się łącznie 17 209 rejsów lotniczych, czyli największa ich liczba od czasu nadejścia pandemii wywołanej przez koronawirusa.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości