Rosję czeka seria upadków? Koncerny i banki utopione w obligacjach

Ze świata


Spadająca wartość rubla, zachodnie sankcje i załamanie na rynku cen ropy naftowej sprawiają, że rosyjskie koncerny mogą mieć problem z wykupem obligacji. Chodzi o około 650 mld dolarów, które przedsiębiorstwa zaciągnęły poza granicami kraju. Niektóre z nich mogą mieć problem ze spłatą - pisze agencja Reuters.

Według Reutersa rosyjskie przedsiębiorstwa w przyszłym roku będą musiały spłacić około 650 mld dolarów długu zaciągniętego wraz ze sprzedanymi zagranicznym firmom obligacjami.

Przez Ukrainę

W ciągu roku rubel stracił na wartości wobec dolara o ponad 60 proc. Przez to finanse wielu koncernów nie wyglądają najlepiej. Część z nich może mieć problem ze wykupieniem sprzedanych obligacji, a to może doprowadzić do niewypłacalności i nawet serii upadków. - Czy istnieje ryzyko kredytowe i niewypłacalności? Myślimy, że jeszcze nie - uważa Siergiej Strigo z firmy analitycznej Amundi. - Ale niepewność jest wysoka. Dochodzi do tego ryzyko polityczne, które jest trudne do oceny, szczególnie, że sankcje nałożone przez Zachód mogą być powiększone, gdy konflikt na Ukrainie się zaostrzy - dodaje. Ekspert przewiduje, że firmy będą ciąć wydatki i zamrożą nowe projekty związane z wydobywaniem ropy. - W takich sytuacjach duże fundusze zwykle przestają kupować aktywa takich firm - uważa.

Kluczowe koncerny

Obecnie wszystkie sektory i przedsiębiorstwa, w tym te, które nie podlegają sankcjom, są pod pręgierzem. Traci np. koncern Łukoil, drugi pod względem wielkości rosyjski producent ropy i paliw, który nie został ukarany zachodnimi restrykcjami i jako eksporter korzysta na słabości rubla. Jednak jego papiery wartościowe z terminem zapadalności w 2017 roku straciły 12 centów w stosunku do poziomu z połowy tego roku. Z kolei obligacje kontrolowanego przez państwo Rosnieftu są wyceniane 76 centów do dolara, co oznacza spadek o 15 centów od czerwca.

Firmy nie mogą liczyć na zbytnią pomoc ze strony banków, bo tu sytuacja również jest kryzysowa. Te muszą mierzyć się ze wzrostem liczby „złych kredytów” w związku z recesją i wzrostem stóp procentowych.

Harmonogram spłaty zadłużenia zewnętrznego rosyjskich firm w dwóch najbliższych latach Reuters

Autor: msz / Źródło: Rueters

Raporty: