Kijów wzywa do nasilenia sankcji przeciwko Rosji. I uznania republik Donieckiej i Ługańskiej za organizacje terrorystyczne

Ze świata

shutterstock.comMoskwa

Ukraiński parlament wezwał społeczność międzynarodową do nasilenia sankcji wobec Rosji i zaapelował o uznanie dwóch separatystycznych republik ludowych – Donieckiej i Ługańskiej – za organizacje terrorystyczne.

Rada Najwyższa w Kijowie zwróciła się w środę z taką prośbą do Unii Europejskiej oraz rządów Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii w związku z wtorkowym atakiem separatystów na cywilny autobus w okolicach Wołnowachy w obwodzie donieckim, w wyniku którego zmarło dotychczas 12 osób. 16 osób zostało rannych.

Więcej sankcji

- Rada Najwyższa apeluje (...) o kontynuację polityki sankcji wobec Rosji jako kraju, który łamie prawo międzynarodowe, zaanektował część ukraińskiego terytorium – Autonomiczną Republikę Krymu – oraz wspiera działalność organizacji terrorystycznych, którymi są Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa – głosi przyjęta przez parlamentarzystów uchwała.

Wcześniej we wtorek do uznania separatystycznych republik za organizacje terrorystyczne nawoływał premier Arsenij Jaceniuk i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego Filaret.

- Sterowany przez Rosję terroryzm, z którym mamy do czynienia na Ukrainie, jest zagrożeniem dla naszej państwowości oraz życia każdego Ukraińca – oświadczył Jaceniuk podczas posiedzenia rządu.

Eskalacja konfliktu

Do ataku na autobus doszło we wtorek po południu. Według ukraińskiej armii pojazd został ostrzelany z systemu rakietowego BM-21 (Grad). Przedstawiciel sztabu generalnego Bohdan Bondar oświadczył, że separatyści prowadzili ogień z centrum Dokuczajewska (na północny wschód od Wołnowachy), gdzie „znajdowali się korespondenci miejscowych i rosyjskich stacji telewizyjnych, w celu nakręcenia materiałów o tym, jak nasi wojskowi odpowiedzą ogniem po centrum miasta (Dokuczajewska)”.

Wystrzelone przez separatystów pociski trafiły w autobus rejsowy, który w momencie zdarzenia znajdował się w ukraińskim punkcie kontrolnym pod Wołnowachą.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com