Pieniądze z MFW już na Ukrainie. 5 mld dolarów na stabilizację gospodarki

Ze świata

shurtterstockCałkowity pakiet pomocowy dla Ukrainy wyniesie 40 mld dolarów

Ukraina otrzymała pierwszą transzę kredytu od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wynoszącą 5 mld dolarów - poinformował rzecznik ukraińskiego banku centralnego. Rząd w Kijowie liczy na to, że realizacja nowego programu współpracy z MFW doprowadzi do pobudzenia wzrostu gospodarczego już w przyszłym roku.

W środę wieczorem szefowa MFW Christine Lagarde poinformowała, że Fundusz zaaprobował nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy, w ramach którego Kijów otrzyma 17,5 mld dol.

Pomoc w stabilizacji

Oświadczyła, że rozłożony na cztery lata program kredytowy, w połączeniu z reformami, pomoże w natychmiastowym ustabilizowaniu gospodarki Ukrainy, a w perspektywie średnioterminowej pozwoli przywrócić wzrost gospodarczy i poprawić warunki życia jej obywateli. Oczekuje się, że dzięki kredytowi MFW do pomocy dla Ukrainy przyłączą się inne międzynarodowe instytucje. MFW poinformował, że całkowity pakiet pomocowy dla Ukrainy wyniesie 40 mld dolarów Blisko połowę kredytów wypłaci MFW, pozostałe środki dostarczą USA, Unia Europejska i inni. Nowy plan pomocy zastąpi poprzedni pakiet, przyznany w kwietniu 2014 roku; opiewał on na 17 mld dolarów do 2016 roku.

Autor: tol / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: shurtterstock