Kiedy wzrosną stopy procentowe w USA? "Duże szanse, że we wrześniu"

Ze świata

pixabay.com/CC0 Public DomainStopy procentowe w USA wzrosną jeszcze w tym roku?

Jest więcej niż 50 proc. szans, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe we wrześniu - podkreślił w poniedziałek jeden z przedstawicieli Fed.

James Bullard podkreślił w rozmowie z Fox, że Fed powinien zacząć działać, jeśli inflacja wzrośnie, a sytuacja na rynku pracy ulegnie poprawie.

Wcześniej Bullard wielokrotnie zgłaszał uwagi, że Fed zbyt długo utrzymuje stopy bliskie zera. Jak podkreśla Reuters, Bullard nie ma prawa głosu na posiedzeniu Rezerwy Federalnej.

Mocny głos

W ubiegłym tygodniu szefowa Fed Janet Yellen powiedziała, że chciałaby podnieść stopy procentowe w tym roku. Zdaniem prezes Rezerwy Federalnej sytuacja w gospodarce amerykańskiej, w tym na rynku pracy, może się dalej poprawiać, co powinno pozwolić na podwyżkę stóp procentowych w USA w tym roku.

- Jeśli sytuacja w gospodarce będzie się rozwijała tak jak to zakładamy, powinny zostać spełnione warunki do podwyżki stóp procentowych w którymś momencie w tym roku - powiedziała Yellen w Kongresie USA. Przedstawiła tam kongresmenom swoje cykliczne, składane raz na sześć miesięcy, sprawozdanie.

Szefowa Fed wypowiedziała się w tonie podobnym do swoich poprzednich wystąpień publicznych z kliku ostatnich miesięcy. Przyznała jednak, że realizacji pozytywnego scenariusza w gospodarce USA może zaszkodzić niepewność związana z kryzysem greckim oraz niestabilna sytuacja na chińskich giełdach.

Autor: mn / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com/CC0 Public Domain