Ze świata

Węgry mają kłopoty. Bruksela wszczęła postępowanie ws. umowy z Rosją

Ze świata

paksnuclearpowerplant.comKomisja Europejska wszczęła postępowanie przeciw Węgrom za umowę z Rosją ws. budowy i modernizacji reaktorów w elektrowni jądrowej w Paksie

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciw Węgrom za umowę z Rosją ws. budowy i modernizacji reaktorów w elektrowni jądrowej w Paksie. KE kwestionuje przyznanie Rosjanom kontraktu bez procedury przetargowej.

KE wystosowała tzw. wezwanie do usunięcia uchybienia, które jest jednym z etapów prowadzących do pozwania kraju przed Trybunał Sprawiedliwości UE.

- Zdaniem Komisji bezpośrednie złożenie zamówienia na projekt elektrowni jądrowej Paks II jest niezgodne z unijnymi przepisami dotyczącymi zamówień publicznych - wskazano w komunikacie.

Największa inwestycja

Elektrownia jądrowa w Paksie, 100 km na południe od Budapesztu, została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. elektryczności kraju. Na początku 2014 roku Węgry zawarły umowę międzyrządową o rozbudowie elektrowni w Paksie z państwowym rosyjskim koncernem Rosatom. Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro.

Rozbudowa elektrowni będzie największą inwestycją na Węgrzech po 1989 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: paksnuclearpowerplant.com

Pozostałe wiadomości