Bruksela da odetchnąć wydawcom. Wprowadzi niższy VAT na wydania cyfrowe

Ze świata

KE zamierza przedstawić w 2016 r. propozycje, które pozwoliłyby na objęcie elektronicznych książek i prasy obniżonymi stawkami VAT

KE w ramach przeglądu systemu VAT zamierza przedstawić w 2016 r. propozycje, które pozwoliłyby na objęcie elektronicznych książek i prasy obniżonymi stawkami VAT. Obecnie są one objęte podstawową stawką VAT.

W marcu 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że stosowanie obniżonej stawki VAT na elektroniczne książki i prasę, co wprowadziła Francja i Luksemburg, jest niezgodne z europejską dyrektywą o VAT. Zdaniem sędziów e-booki i prasa to usługi dostarczane drogą elektroniczną, a dyrektywa wyklucza stosowanie niższych stawek do takich usług.

"VAT powinien być technologicznie neutralny"

Po wyroku ministrowie kultury Francji, Polski, Niemiec i Włoch zwrócili się do KE o niezwłoczne dostosowanie unijnych regulacji, tak by obniżona stawka podatku mogła być stosowana również w przypadku e-booków. Również posłowie do PE nalegają, by KE przedstawiła odpowiednie przepisy dotyczące elektronicznych książek i prasy. O obniżeniu stawki VAT na elektroniczne książki i prasę mówił na początku maja szef KE Jean-Claude Juncker. - VAT powinien być technologicznie neutralny - powiedział.

Podobnego zdania jest Andrus Ansip, komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego. - Osobiście wspierałbym inicjatywę obniżonych stawek na e-booki i cyfrową prasę - oświadczył Ansip podczas niedawnego wystąpienia w Parlamencie Europejskim.

Szeroki przegląd podatków

Komisja przedstawi propozycje w 2016 r. Będzie to efekt szerokiego przeglądu obecnego systemu VAT w UE. Każda inicjatywa w sferze podatków musi być jednomyślnie zatwierdzona przez państwa członkowskie UE.

Inicjatywę Junckera popiera sprzedająca m.in. e-booki firma Amazon. - Jak wielu z naszych klientów jesteśmy przekonani, że książki w każdym formacie powinny podlegać tej samej obniżonej stawce VAT. Książka to książka, a jej kulturowe i edukacyjne znaczenie wynika z zawartości i pracy autora, a nie formatu - napisano w oświadczeniu firmy.

W Polsce książki, gazety i czasopisma objęte są obniżoną stawką VAT 8 proc., ale VAT na e-booki i prasę elektroniczną to 23 proc. Polski resort finansów popiera ujednolicenie stawek na e-booki, ale nie na prasę elektroniczną.

- Polska zadeklarowała poparcie propozycji zmian dążących do ujednolicenia stawek VAT na podobne towary i usługi, uwzględniając postęp technologiczny prowadzący do zacierania się różnic pomiędzy środowiskiem on-line i światem fizycznym, tj. różnic w poziomie opodatkowania książek w formie papierowej i cyfrowej - napisało biuro prasowe Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania PAP. - Wskazane poparcie jest ograniczone tylko do rynku książki i nie obejmuje e-prasy. Wynika to z zasadniczych różnic między prasą tradycyjną a e-prasą - dodano w odpowiedzi resortu finansów.

Autor: /gry / Źródło: PAP