Grecki parlament powiedział "tak". Europa zgodzi się być może jeszcze dziś

Ze świata

Aktualizacja:
TVN24 BiSGrecki parlament zgadza się na program pomocowy

Komisja Europejska wyraziła w piątek przekonanie, że ministrowie finansów strefy euro zaaprobują pakiet pomocowy dla Grecji o wartości 85 mld euro - kilka godzin po przyjęciu planu przez grecki parlament. Jak podaje w piątek wieczorem Reuters, europejscy urzędnicy zarekomendowali spotykającym się w Brukselii ministrom wypłacenie Grecji pierwszej transzy środków w wysokości 23 mld euro.

Jak powiedział w rozmowie z Reutersem grecki urzędnik, grupa robocza państw strefy euro (EWG) zaleca natychmiastową wypłatę 13 mld euro potrzebnych Grecji na pokrycie spłaty jej zadłużenia, a dodatkowe 10 mld euro, aby wzmocnić kapitalizację greckich banków.

- Będzie próba zabezpieczenia wypłaty kolejnej znaczącej kwoty, która zostanie przeznaczona wyłącznie na spłatę zaległości - powiedział grecki urzędnik, który zastrzegł sobie anonimowość.

Wcześniej rzeczniczka Komisji Europejskiej oświadczyła: - Za zachęcające uważamy głosowanie dzisiaj rano w greckim parlamencie. Jesteśmy przekonani, że uzyskanie pozytywnego wyniku jest jak najbardziej możliwe dzisiaj podczas spotkania eurogrupy, planowanego na popołudnie w Brukseli. 19 ministrów finansów strefy euro rozmawia w Brukseli, aby ostatecznie zdecydować o uruchomieniu trzeciego pakietu pomocowego dla Aten.

Ważna decyzja

Po całonocnej sesji parlament Grecji zaaprobował w piątek trzeci pakiet dla kraju. Było to możliwe dzięki głosom opozycji, w sytuacji gdy w rządzącej lewicowej Syrizie zarysował się opór wobec nowych oszczędności. Za ustawą o planie pomocowym zagłosowało 222 deputowanych, 64 było przeciwnych, a 11 wstrzymało się od głosu w 300-osobowym parlamencie. Według źródeł unijnych, na które powołuje się agencja AFP, greccy deputowani przyjęli listę priorytetowych działań, wymaganych przez międzynarodowych wierzycieli, jako warunek przekazania pierwszej transzy pomocy w wysokości 23-27 mld euro. Władze Grecji oraz negocjatorzy instytucji reprezentujących jej wierzycieli zakończyli we wtorek negocjacje nad projektem memorandum w sprawie warunków nowego trzyletniego pakietu pomocy. Dokument wyznacza cele fiskalne, jakie musi spełnić Grecja, a także wylicza reformy, do których zobowiązały się władze tego kraju. Uruchomienie wsparcia wymagać będzie jeszcze zgody parlamentów niektórych państw eurolandu, w tym sceptycznych Niemiec, które domagają się większych gwarancji od rządu Aleksisa Ciprasa. W czwartek zielone światło dała Finlandia, która tradycyjnie należy do krajów prezentujących twardą postawę wobec Aten. Jeżeli nowy program pomocy nie zostanie politycznie zatwierdzony, to Grecja może potrzebować nowej pożyczki pomostowej od UE.

Autor: mn / Źródło: PAP, Reuters

Raporty: