Europejska wołowina trafi na talerze Amerykanów? KE potwierdza

Ze świata

Alpha/CC BY-SA 2.0/wikipedia.orgAmerykański rynek był zamknięty na wołowinę z Europy od stycznia 1998 r.

Stany Zjednoczone będą stopniowo otwierać rynek na eksport wołowiny z Unii Europejskiej, zaczynając od Irlandii - podała w poniedziałek Komisja Europejska. Departament Rolnictwa USA poinformowało już o swojej decyzji władze w Dublinie.

- Uważamy, że amerykański rynek wołowiny powinien zostać otwarty na pozostałe kraje Unii - powiedział rzecznik KE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Enrico Brivio. Przyznał jednak, że obecnie nie wiadomo, kiedy USA miałyby zezwolić na import wołowiny z innych krajów Unii. Brivio poinformował, że w latach 90. z Irlandii pochodziło ponad 70 proc. europejskiego eksportu wołowiny do USA.

Pozytywny sygnał

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu unijni komisarze ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności - Vytenis Andriukaitis, handlu - Cecilia Malmstroem oraz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich - Phil Hogan ocenili, że decyzja Departamentu Rolnictwa USA to ważny i pozytywny sygnał dla innych państw członkowskich UE, które zwracały się do rządu USA o przywrócenie dostępu do rynku wołowiny w tym kraju.

"Ponowne otwarcie rynku to mile widziany pierwszy krok do zniesienia nieproporcjonalnego i nieuzasadnionego amerykańskiego zakazu, który wprowadzono po kryzysie związanym z chorobą szalonych krów (BSE) w latach 90., oraz do przywrócenia normalnych warunków handlowych" - stwierdziło troje unijnych komisarzy.

Dawne zakazy

Amerykański rynek był zamknięty na wołowinę z Europy od stycznia 1998 r. Restrykcje obejmowały wołowinę (także bez kości), baraninę i koźlęcinę oraz ich przetwory. Komisja Europejska podkreśla, że wspomniane ograniczenia wykraczały poza normy Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), zgodnie z którymi np. oddzielone od kości mięso wołowe jest bezpieczne i można nim handlować, niezależnie od tego, czy w danym kraju występuje BSE.

Jak napisano w komunikacie KE, Unia Europejska oczekuje, że wkrótce zostaną zniesione amerykańskie ograniczenia dotyczące nie tylko wołowiny z innych niż Irlandia krajów członkowskich, ale także dotyczące mięsa owczego i koziego.

Polska kieruje zdecydowaną większość swojego eksportu wołowiny na rynki unijne. Według danych Agencji Rynku Rolnego eksport wołowiny z naszego kraju w 2012 r. wyniósł ok. 330 tys. ton.

Autor: msz/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alpha/CC BY-SA 2.0/wikipedia.org