Ze świata

Komisja Europejska chce walczyć z oszustwami VAT. Ma nowy plan

Ze świata


Komisja Europejska przedstawiła w czwartek nową propozycję, dzięki której Unia Europejska ma stać się bardziej odporna na oszustwa związane z podatkiem VAT. To odpowiedź na ujawniony niedawno skandal podatkowy "Paradise Papers".

Towary sprzedawane między przedsiębiorstwami w tym samym kraju są obłożone VAT, jednak towary sprzedawane transgranicznie między firmami już nie - podatek jest wtedy pobierany w kraju nabywcy towaru. Ta różnica powoduje, że przestępcy tworzą tzw. karuzele VAT-owskie, czyli sieci kilku czy kilkunastu firm w różnych krajach, pozorujących transakcje handlowe między sobą.

Nie płacą podatków

Nieuczciwe firmy mogą kupować towary w innym kraju bez VAT i sprzedawać je we własnym kraju wraz z VAT-em. Nie przekazują one podatku administracji skarbowej, a następnie często likwidują działalność. Pozorując transakcje, mogą też wyłudzać zwrot podatku VAT. Unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że według bardzo ostrożnych szacunków budżety krajów UE tracą ok. 50 mld euro rocznie z powodu oszustw związanych z podatkiem VAT. Te pieniądze - podkreślił - mogłyby zostać przeznaczone na budowę nowych szpitali, szkół i dróg.

Obchodzą przepisy

W ocenie Moscoviciego afera "Paradise Papers" ponownie pokazała, w jaki sposób zamożni ludzie i firmy obchodzą przepisy dotyczące VAT i unikają opodatkowania. Zgodnie z najnowszymi propozycjami KE organy podatkowe w państwach UE mają zintensyfikować współpracę i wymianę informacji na temat transgranicznej sprzedaży produktów, aby ograniczyć nadużycia związane z podatkiem. - Walka (z tym zjawiskiem) wymaga znacznie skuteczniejszego dzielenia się informacjami przez odpowiednie organy państw członkowskich. Dzisiejsze propozycje sprawią, że tak się stanie - podkreślił Moscovici.

Nowy pomysł

Projekt KE zakłada, że kraje unijne umożliwiłyby zagranicznym organom podatkowym dostęp do rejestrów pojazdów w celu zwalczania nielegalnej transgranicznej sprzedaży nowych pojazdów jako samochodów używanych, które objęte są znacznie niższą stawką podatku VAT. Komisja zaproponowała również zwiększenie wymiany informacji między organami celnymi w państwach UE, aby zapobiegać oszustwom związanym z VAT na towary importowane spoza Unii.

Autor: msz//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości