Bruksela pozywa Polskę. Grożą nam ogromne kary finansowe

Ze świata

commons.wikimedia.org/(CC BY 2.0) | Alex ProimosPolska nie wdrożyła do swojego prawa dyrektywy dotyczącej zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Polska nie wdrożyła do swojego prawa dyrektywy dotyczącej zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, dlatego KE pozywa ją do unijnego Trybunału - poinformował rzecznik KE ds. środowiska Enrico Brivio. Grozi nam kara finansowa.

Unijne przepisy powinny zostać wprowadzone do 14 lutego 2014 roku. Mają one na celu zapobieganie negatywnemu wpływowi na środowisko.

Nowelizacja przepisów

- Żaden projekt ustawodawczy w tej sprawie nie wpłynął do polskiego parlamentu - powiedział Brivio dziennikarzom. - Dziś zdecydowano o wniesieniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE, bo nie mamy żadnych informacji, że są przepisy wdrażające tę dyrektywę z 2012 r. - dodał.

KE chce kary w wysokości 71 610 euro dziennie.

W tej samej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu KE pozwała również Słowenię, proponując karę w wys. 8 408 euro dziennie do czasu wdrożenia przepisów. Jak wskazuje KE, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, taki jak komputery, telewizory, lodówki i telefony komórkowe, stanowi jeden z najszybciej rosnących strumieni odpadów w UE – od około 9 mln ton wytworzonych w 2005 r. do przewidywanych ponad 12 mln ton w roku 2020.

Przepisy stanowią nowelizację poprzedniej dyrektywy WEEE i zawierają kilka nowych lub znacznie zmienionych przepisów.

Nowe zasady

WEEE to złożona mieszanina materiałów i komponentów, które mogą powodować poważne problemy dla środowiska i zdrowia, jeżeli odpowiednio się nimi nie gospodaruje - podkreśla KE w komunikacie. Wskazuje, że produkcja nowoczesnej elektroniki wymaga wykorzystania rzadkich i drogich zasobów (np. do jej produkcji wykorzystuje się około 10 proc. światowych zasobów złota), a zatem recykling tych urządzeń przynosi oczywiste korzyści. Nowa unijna dyrektywa ma zapobiec negatywnym skutkom dla środowiska wskutek wzrostu tego strumienia odpadów. Oprócz ustalenia celów dotyczących zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, nowe zasady ułatwiają też państwom UE spełnianie wymogów dotyczących rejestrowania i sprawozdawczości i zapewniają lepsze narzędzia do bardziej skutecznego zwalczania nielegalnego eksportu odpadów. Zawiera także zachęty dla producentów do lepszego projektowania sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a tym samym ułatwienia recyklingu.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT PROBLEMU ELEKTROŚMIECI

Autor: mb//bgr / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: commons.wikimedia.org/(CC BY 2.0) | Alex Proimos