Gigantyczne pieniądze, potężna korporacja i "nielegalna pomoc publiczna"

Ze świata

Apple ma zapłacić 13 mld euro podatków TVN24BiS /
wideo 2/4

Komisja Europejska poinformowała w środę, że pozywa Irlandię do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z tym, że rząd tego kraju nie odzyskał od koncernu Apple około 13 miliardów euro niezapłaconego podatku. Komisja uznaje to za nielegalną pomoc publiczną.

30 sierpnia 2016 roku KE zdecydowała, że władze Irlandii muszą wyegzekwować od amerykańskiego giganta zwrot wartości otrzymanych w latach 2003-2014 ulg podatkowych wraz z odsetkami. W trakcie śledztwa Bruksela doszła do wniosku, że Dublin zapewnił firmie niedopuszczalne przywileje podatkowe, dzięki czemu przez lata płaciła ona podatki znacznie niższe niż inne przedsiębiorstwa.

Ponad rok po decyzji w tej sprawie Irlandia nie odzyskała nawet części kwestionowanej przez KE pomocy dla Apple'a. Pozew do Trybunału dotyczy braku wdrożenia przez ten kraj decyzji Komisji Europejskiej.

Minister finansów Irlandii Paschal Donohoe odrzucał żądania KE. W sierpniowym wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" mówił, że zasady podatkowe, z których korzystał Apple, były dostępne dla wszystkich, a nie "uszyte na miarę", by odpowiadać amerykańskiemu koncernowi technologicznemu. Oświadczył też, że zasady te nie naruszały ani prawa UE, ani Irlandii. "Nie jesteśmy globalnym poborcą podatkowym w imieniu wszystkich innych" - argumentował irlandzki minister.

Irlandia ubolewa

Za "wyjątkowo ubolewania godną" uznały w środę władze Irlandii decyzję Komisji Europejskiej w sprawie pozwania tego kraju do Trybunału Sprawiedliwości UE za nieodzyskanie od Apple'a ok. 13 mld euro niezapłaconego podatku.

Resort finansów Irlandii wydał oświadczenie, w którym podkreślił m.in., że "irlandzkie osobistości oficjalne i eksperci intensywnie pracują nad zapewnieniem, że państwo wypełni wszystkie zobowiązania (...) tak szybko, jak to tylko możliwe i są od ponad roku w stałym kontakcie z Komisją Europejską i Apple'em we wszystkich aspektach tego procesu".

Działanie KE irlandzki resort uznał za ubolewania godne, "zwłaszcza w związku ze sprawą dotyczącą tak wielkiej sumy do odzyskania".

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Apple