Dobre nastroje w KE. “W tym roku wzrost gospodarczy w całej UE”

Ze świata

opel.comZdaniem KE wszystkie kraje Unii Europejskiej odnotują w 2015 roku wzrost gospodarczy

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis powiedział w czwartek, że według prognoz w tym roku, po raz pierwszy od kryzysu finansowego, we wszystkich 28 państwach UE zostanie odnotowany wzrost gospodarczy, choć może być bardzo powolny.

- Jeśli chodzi o ogólną sytuację gospodarczą UE, mamy zarówno dobre, jak i złe wieści. Dobre wieści są takie, że oczekuje się, iż wszystkie 28 państw członkowskich wykaże w tym roku wzrost gospodarczy, po raz pierwszy po latach kryzysu - powiedział Dombrovskis, były premier Łotwy, w wywiadzie dla łotewskiej telewizji publicznej.

Zagrożenia

- Złe wieści są takie, że UE może realizować scenariusz bardzo powolnego wzrostu gospodarczego, a nawet stagnacji - powiedział. Z tego powodu - dodał - gospodarczym priorytetem Łotwy, która w pierwszym półroczu 2015 r. sprawuje prezydencję w Radzie UE, będzie "promowanie konkurencyjności Unii i wspieranie wzrostu". Podobnie swe zadania w tym zakresie formułuje Komisja Europejska - przypomniał. Odnosząc się do sytuacji Grecji i jej możliwego wyjścia ze strefy euro, Dombrovskis zaznaczył, że kraj ten musi wypełnić swe międzynarodowe zobowiązania.

Co dalej?

- Grecja osiągnęła punkt zwrotny. Powróciła do wzrostu gospodarczego, bezrobocie zaczęło spadać, a sytuacja budżetowa się ustabilizowała - powiedział. Dlatego ważne jest, by władze w Atenach "utrzymały ten trend i uniknęły powrotu do finansowej niestabilności". O przyszłości Grecji zdecydują jej mieszkańcy w przewidzianych na 25 stycznia przedterminowych wyborach parlamentarnych - dodał.

Wybory

Zwołanie wyborów okazało się konieczne, gdy pod koniec grudnia parlament nie zdołał wyłonić nowego prezydenta. W sondażach prowadzi skrajnie lewicowa Syriza. Ugrupowanie to domaga się renegocjacji warunków programu pomocowego, który uchronił kraj przed niewypłacalnością, a także chce się wycofać ze związanych z tym programem restrykcji budżetowych.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: opel.com