Brexit zbiera kawowe żniwo. Za espresso zapłacisz więcej

Ze świata

ShutterstockNa rynkach światowych kawa jest najdroższa od miesięcy

Na rynkach światowych ziarna kawy są najdroższe od miesięcy. Miłośnicy kawy muszą więc przygotować się na coraz większe wydatki, a pierwsi odczuwają to mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Po decyzji o Brexicie koszty importu ziaren znacząco wzrosły, co niekorzystnie odbije się na portfelach kawoszy.

Najbardziej cierpią małe, londyńskie firmy, które dostarczają kawiarniom w stolicy odpowiednio wypalone ziarna. Po spadku ceny funta w stosunku do dolara, do poziomu niewidzianego od 30 lat, kawa importowana z Brazylii czy krajów afrykańskim gwałtownie podrożała.

Podobnie, jak w przypadku większości towarów importowanych, brytyjscy palacze ziaren płacą dostawcom w amerykańskiej walucie. A to, w kontekście reakcji rynków walutowych na Brexit, ma negatywne konsekwencje, bowiem funt kosztuje znacznie więcej niż jeszcze miesiąc temu.

Klienci Square Mile Coffee Roasters z Londynu płacą 50 centów więcej za około 350 gram kawy, co oznacza wzrost o 3-5 proc. Za kolejną dostawę 18 950 kg ziaren z Kostaryki firma musi zapłacić o 7,5 tysiąca dolarów więcej, niż przez przeprowadzeniem brytyjskiego referendum.

Droższe Święta

Koszty nieuchronnie zostaną przerzucone na klientów, którzy wzrost cen odczują głównie przez Świętami Bożego Narodzenia. Obecnie kawiarnie i producenci wykorzystują zapasy zielonych ziaren, które mogą być przetrzymywane od 6 do 12 miesięcy.

ze względu na wysokie koszty wynajmu pomieszczeń już od kilku lat rosną ceny w kawiarniach. W ciągu pięciu lat napoje podrożały niemal dwukrotnie. Za espresso trzeba obecnie zapłacić około 2,20 funtów (11,6 zł).

Ceny kaw na światowych rynkach są obecnie najwyższe od ponad roku:

Cena kawy jest najwyższa od ponad rokubankier.pl

Zapasów coraz mniej

Krótkoterminowy wpływ Brexitu zaostrza trend wzrostowy cen ziaren arabiki. Najlepsza kawa wymaga upraw na dużych wysokościach i jest najbardziej wymagająca dla hodowców. W połączeniu ze wzrostem światowego popytu, zmianami klimatycznymi i chorobami roślin, prowadzi to do wzrostu cen. Starbucks w USA podniósł właśnie koszty swoich napojów o 10-20 centów.

Niekorzystne warunki pogodowe w Brazylii wpływają też na zmniejszone plony robusty, wykorzystywanej w kawowych mieszankach. Produkcja tych ziaren jest najmniejsza od 12 lat. Mniejsze zbiory są również spodziewane w Wietnamie, a także Indonezji i Indiach. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych szacuje, że pod koniec sezonu zbiorów w 2017 roku globalne zapasy ziarna będą najmniejsze od czterech lat. W magazynach monitorowanych przez ICE Futures USA tylko w tym roku poziom zapasów spadł o 25 proc.

Kawa w hipsterskim wydaniu:

Kawa w hipsterskim wydaniu

Autor: pmb//km//ms / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock