Karpiński: wiemy, jak uratować Stocznię Gdańsk i setki miejsc pracy

Ze świata


ARP złożyła do UOKiK wniosek ws. kontroli nad spółką GSG Towers, która będzie sprawowana wspólnie z Gdańsk Shipyard Group (GSG) - podał Urząd. To element planu, który pozwoli utrzymać miejsca pracy na terenie stoczni i stworzyć nowe w GSG Towers.

GSG Towers to należąca do Ukraińców spółka, która nadzoruje budowę elementów wież wiatrowych na terenach Stoczni Gdańsk.

Konwersja wierzytelności

- Agencja Rozwoju Przemysłu w wyniku konwersji wierzytelności wobec Stoczni Gdańsk i GSG stanie się 50-proc. udziałowcem GSG Towers. Konwersja odbędzie się w dwóch etapach. ARP wspólnie ze spółką Gdańsk Shipyard Group będzie sprawowała wspólną kontrolę nad GSG Towers - napisała we wtorkowym komunikacie Agencja. Oznacza to, że zamiast odzyskania wierzytelności od GSG (główny udziałowiec Stoczni Gdańsk), ARP przejmie udziały w spółce-córce GSG - GSG Towers. Jak pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" chodzi o 103 mln zł, które przed laty stocznia i jej główny akcjonariusz otrzymali od państwowej agencji. Jak zaznacza ARP zgłoszenie zamiaru koncentracji jest konsekwencją podpisanej przez ARP w styczniu br. ramowej umowy inwestycyjnej ze spółkami: Gdańsk Shipyard Group, GSG Towers oraz Stocznią Gdańsk. Umowa dotyczyła m.in. restrukturyzacji finansowej spółek z grupy Gdańsk Shipyard Group. Jak pisał w styczniu "Puls Biznesu" porozumienie ARP ze spółkami kontrolowanymi przez ukraińskich inwestorów ma pozwolić rozwinąć produkcję wież wiatrowych i innych morskich konstrukcji stalowych.

Zatrudnienie na poziomie 600 osób

- Znaleźliśmy rozwiązanie, które ma charakter czysto biznesowy, a jednocześnie umożliwia uratowanie Stoczni Gdańsk i miejsc pracy. Dzięki niemu utrzymane zostanie zatrudnienie 600 osób i stworzone zostaną miejsca pracy dla 600 kolejnych, w spółce GSG Towers – poinformował we wtorek minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. - Realizujemy szeroki biznesowy projekt, który pozwoli utrzymać produkcję w Stoczni Gdańsk, rozszerzyć zakres produkcji GSG Towers oraz zrewitalizować tereny stoczniowe. Dzięki udziałowi w projekcie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej możliwe będzie pozyskanie inwestorów, którzy także na terenach należących do Stoczni Gdańsk utworzą nowe miejsca pracy – dodał. Jak zaznaczył, nie jest to kolejna pomoc publiczna dla Stoczni, ani innego podmiotu z grupy GSG. Rzecznik prasowy Grupy Stoczni Gdańsk Jacek Łęski w rozmowie z PAP ocenił, że zawarta umowa oznacza de facto „odblokowanie możliwości normalnego funkcjonowania i rozwoju firmy”. - Dla wszystkich spółek Grupy ma to absolutnie fundamentalne znaczenie – dodał. Jak poinformował Łęski, spółki mają na najbliższy rok zawarte kontrakty na produkcję konstrukcji stalowych, głównie wież wiatrowych.

Obiecujący rynek

Ocenił, że „ten rynek jest obiecujący, choć wymagający i konkurencyjny”. Zaznaczył, że produkcja statków jest w tej chwili najmniej rentowną częścią produkcji stoczniowej. Wyjaśnił, że „budowa statków nie jest głównym pomysłem na biznes w najbliższych latach”. Łęski poinformował, że rozpoczął się już proces zatrudniania nowych osób do pracy, głównie specjalistów spawaczy. Jak podał, planuje się, że 600 nowych miejsc pracy powstanie do 2018 roku. Przewiduje, że efektem tego planu będzie również pełne oddłużenie stoczni. - To nam daje sens inwestowania - podkreślił. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa zarządzającą portfelem zależnych spółek kapitałowych i gospodarującą mieniem przejętym od Skarbu Państwa, monitorującą udzieloną pomoc publiczną oraz wspierającą procesy rozwojowe i restrukturyzacji przedsiębiorców, która świadczy m.in. usługi finansowe, szkoleniowe, marketingowe i doradcze. GSG Towers sp. z o.o. prowadzi działalność w zakresie produkcji wież do elektrowni wiatrowych oraz produkcji konstrukcji stalowych.

Autor: pp / Źródło: PAP