Ze świata

Nie musisz zmieniać firmy, by twoja kariera nabrała tempa. Podpowiadamy, co zrobić

Ze świata

ShutterstockChcesz zmienić coś w swojej pracy? Nie musisz od razu zmieniać firmy.

Nowy rok jest dla wielu pretekstem do zmian - także zmian pracy. Według badań przeprowadzonych przez amerykańską firmę doradczą Penna, blisko 21 proc. pracowników wracających do biur po świątecznej przerwie planuje zmianę zatrudnienia w 2016 roku. Kusząca jest zazwyczaj lepsza płaca, dodatkowe benefity czy większe szanse na rozwój kariery. "Business Insider" podpowiada, jak można osiągnąć te korzyści bez zmiany miejsca pracy.

Bev White, dyrektor zarządzająca w firmie Penna Career Services, w rozmowie z "Business Insider" przyznała, że „wielu ludzi będzie zachęconych wizją drastycznej zmiany o tej porze roku, głównie dlatego, że wówczas postanowienia są silne oraz szczere, a i myśl o wzroście płacy jest kusząca”.

Odmiana bez zmiany

- Jednak zmiana pracy ma długoterminowe konsekwencje dla twojego życia, więc jest to decyzja, która nie powinna być podejmowana tak łatwo jak noworoczne członkostwo na siłowni - dodaje rozmówczyni "Business Insidera". Zdaniem Bev White, która wspiera firmy w zatrudnianiu pracowników oraz zatrzymywaniu ich talentów, istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc w rozwijaniu swojej kariery bez zmiany miejsca pracy. Oto niektóre z nich: 1. Znajdź mentora

W odniesieniu sukcesu w twoim aktualnym miejscu pracy oraz rozwinięciu dotychczasowych umiejętności może pomóc znalezienie mentora. Uczenie się od tych, którzy byli kiedyś w podobnym miejscu, wykonywali podobne obowiązki może być bardzo pożyteczne. Wsparcie tych, którzy mają wystarczające doświadczenie, by być przewodnikiem w różnych sytuacjach, może pozwolić na rozwój i awans na szczeblach kariery. I pozwoli uchronić przed popełnianiem błędów. 2. Zachęć firmę do organizacji szkoleń Ankieta przeprowadzona przez firmę Penna wykazała, że 44 proc. ludzi chcących zmienić pracę, szukało potencjalnie większych możliwości gdzie indziej. Warto więc zwrócić się do firmy, by umożliwiła to w aktualnym miejscu pracy.

Sprawna komunikacja i współpraca z dowolnego miejscaMicrosoft

White radzi, by przygotować listę szkoleń, które mogą mieć wpływ na personalny rozwój zawodowy, jak i na całą firmę. Jej zdaniem to tzw. rozwiązanie „win-win”, ponieważ firma może czerpać dodatkowe korzyści bez rekrutowania i zatrudniania kolejnych pracowników. 3. Sprawdź ,czy nie ma innego stanowiska w firmie

Zmiana pracy nie musi oznaczać opuszczania firmy. Wielu przedsiębiorstwom i organizacjom zależy na tym, by zatrzymać utalentowanych ludzi, zatem warto zasięgnąć informacji u menadżera czy w dziale HR, czy wewnątrz firmy nie ma innych możliwości zatrudnienia.

biuro przedsiębiorstwo firma open space openspaceShutterstock

Dla pracujących w międzynarodowych organizacjach, interesującą alternatywą może być przeniesienie do oddziału w innym kraju. 4. Zadbaj o nieformalne relacje

Wiele firm stosuje tzw. roczny system nagród i ocen. Zdaniem White jest to jednak podejście „przestarzałe i już nie odpowiada potrzebom”.

Ekspertka radzi, by dodatkowo zadbać o regularne oraz nieformalne rozmowy z przełożonymi - np. przy kawie. Pozwoli to pozostać na właściwej ścieżce, przyczynić się do rozwoju lub bardziej efektywnie korygować obrany kierunek.

Na pytanie jak znaleźć motywację do zmian w nowym roku szukał odpowiedzi Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi":

"Biznes dla Ludzi", cz.2
"Biznes dla Ludzi", cz.2

Autor: ag / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości