TVN24 Biznes | Ze świata

Za dużo gotówki w portfelu? W tym mieście już niedługo może spotkać cię kara 2500 euro

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
RTL Nieuws, rijnmond.nl
Rotterdam w HolandiiGoogle Earth
wideo 2/2
Google EarthRotterdam w Holandii

Tylko do 2000 euro w gotówce przy sobie – projekt zawierający taki limit przedstawiła holenderska partia VVD Rotterdam. Za przekroczenie limitu gotówki na ulicach miasta miałaby być nakładana grzywna 2500 euro – informuje portal stacji RTL Nieuws.

Jest to jeden ze sposobów na walkę z handlem narkotykami. Pomysłodawcy projektu zwracają uwagę, że dilerzy często mają przy sobie spore sumy pieniędzy. Kontrole i nakładanie grzywien miałyby utrudnić ich działania.

"Młodzi chłopcy zarabiają ogromne pieniądze"

- Nie możemy sobie poradzić z przestępczością związaną z narkotykami - stwierdził szef partii VVD Rotterdam Vincent Karremans, którego zdaniem gotówka pełni istotną rolę w tym procederze.

- Młodzi chłopcy zarabiają ogromne pieniądze i wydają je na drogie rzeczy. Inni chłopcy z sąsiedztwa postrzegają to jako sukces i biorą z nich przykład. Tak to się kręci - zauważył Karremans.

Według niego, limit gotówki, którą można mieć przy sobie, miałby przeciwdziałać temu problemowi. Z ograniczenia wyłączeni mieliby być niektórzy przedsiębiorcy, m.in. związani z branżą gastronomiczną, którzy akurat spore sumy pieniędzy chcieliby wpłacić do banku. Podkreślił też, że "przeciętni Holendrzy nie wychodzą z domu z 2000 euro przy sobie".

Do akcji mieliby się włączyć również niektórzy handlowcy, na przykład jubilerzy, u których często sporej wartości biżuteria jest kupowana za gotówkę. W ramach porozumienia punkty usługowe nie przyjmowałyby w banknotach więcej niż 500 euro.

Sprzedawcy popierają ten pomysł - ich zdaniem tego typu płatności mogą być sposobem na niepłacenie podatków, a więcej gotówki w kasie oznacza większe prawdopodobieństwo rabunku - opisuje RTL Nieuws.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: RTL Nieuws, rijnmond.nl