Wątpliwości w sprawie konfliktu interesów. Kandydatka na unijną komisarz ma złożyć wyjaśnienia

Ze świata


Portugalska kandydatka na komisarza do spraw spójności i reform Unii Europejskiej Elisa Ferreira została poproszona o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące oświadczenia finansowego. Wątpliwości dotyczą posiadanych przez nią akcji koncernu handlowego oraz konfliktu interesów w związku z funkcją sprawowaną przez męża.

Według źródła w Strasburgu, na które powołują się w piątek portugalskie media, Ferreira jest w gronie ośmiu kandydatów na komisarzy, którzy będą musieli złożyć dodatkowe wyjaśnienia dotyczące swoich oświadczeń finansowych.

Zarzuty

Jednym z zarzutów wobec Ferreiry jest domniemany konflikt interesów w związku z posiadaniem przez nią 15 tysięcy akcji koncernu handlowego Sonae, których wartość szacowana jest na 13,8 tysiąca euro. Portugalska polityk zobowiązała się podczas czwartkowego przesłuchania w Strasburgu do sprzedania najpóźniej do piątku wszystkich tych akcji. Członkowie komisji prawnej przypomnieli podczas przesłuchania Ferreiry, że była ona w przeszłości wpisana na listę lobbystów w Unii Europejskiej, a koncern Sonae otrzymywał środki z funduszy unijnych. Część członków komisji wskazała też na fakt, że mąż Ferreiry szefuje obecnie odpowiedzialnej za wdrażanie pomocy unijnej portugalskiej Komisji Koordynacji Rozwoju Regionu Północnego (CCDR-N). W przeszłości instytucją tą kierowała również Elisa Ferreira.

Według źródeł unijnych komisja poprosiła też o dodatkowe informacje kandydatów na komisarzy unijnych z Hiszpanii (Josep Borrell), Cypru (Stela Kiriakidu), Rumunii (Rovana Plumb), Estonii (Kadri Simson), Belgii (Didier Reynders), Austrii (Johannes Hahn), a także Polski (Janusz Wojciechowski).

Elisa Ferreira

Zaproponowana w sierpniu przez portugalski rząd Antonia Costy na unijną komisarz Elisa Ferreira jest specjalistką w ekonomii o stosunkowo dużym doświadczeniu w krajowej i unijnej polityce. Swoją karierę zaczynała od studiów w Anglii, które ukończyła z tytułem doktora ekonomii. Ferreira dwukrotnie wchodziła w skład rządów Portugalii, kierowanych przez obecnego sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterresa. W latach 1995-1999 była ministrem środowiska, a między 1999 a 2002 rokiem szefowała resortowi planowania. W obu tych gabinetach dominowali politycy Partii Socjalistycznej (PS). Z ramienia socjalistów Ferreira dostała się w 2004 roku do Parlamentu Europejskiego i do 2016 roku była eurodeputowaną. W okresie tym angażowała się głównie w prace Komisji Gospodarczej i Monetarnej PE (ECON). Pełniła też funkcję rzeczniczki europejskich socjalistów w Parlamencie Europejskim.

Autor: mb / Źródło: PAP