Cipras bierze Merkel pod włos. "To nie Niemcy są odpowiedzialni za zło i wypaczenia w Grecji"

Ze świata


Szef greckiego rządu zaprosił kanclerz Niemiec Angelę Merkel do złożenia wizyty w Grecji - poinformował we wtorek rzecznik rządu w Atenach Gabriel Sakellaridis. Cipras zabiega bowiem o poprawę nadwerężonych ostatnio relacji z Niemcami. Termin wizyty nie jest jeszcze znany.

W poniedziałek, podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie Cipras zabiegał o poprawę nadwerężonych ostatnio relacji z Niemcami. Kanclerz Merkel zapewniła, że pragnie silnej Grecji; odrzuciła ponownie postulat reparacji wojennych.

Walka ze stereotypami

Premier Grecji wezwał do walki ze stereotypami obciążającymi stosunki między obu społeczeństwami. - To nieprawda, że Grecy są leniami, a Niemcy są odpowiedzialni za zło i wypaczenia w Grecji - podkreślił grecki polityk.

Cipras wziął w obronę Merkel i innych niemieckich polityków, przedstawianych czasami w greckich mediach w kontekście hitlerowskiej III Rzeszy. Takie skojarzenia są "wyjątkowo nie fair", Niemcy są krajem demokratycznym - mówił premier.

Po dojściu do władzy w Grecji po wyborach w styczniu lewicowej Syrizy w relacjach między rządem w Atenach a Berlinem doszło do poważnych napięć. Greckie władze obarczały Niemcy odpowiedzialnością za politykę oszczędności, która - zdaniem Aten - poniosła całkowite fiasko i spowodowała pauperyzację znacznej części społeczeństwa.

Fiasko programu oszczędnościowego

Cipras potwierdził fiasko wdrażanego od pięciu lat programu oszczędnościowego dla Grecji. Zastrzegł jednak, że błędem jest twierdzenie, iż "za wszystkie problemy Greków odpowiedzialni są obcokrajowcy".

Grecja, która musi spłacić swe zadłużenie wobec kredytodawców, oczekuje na przynajmniej częściowe odblokowanie ostatniej transzy międzynarodowej pomocy. 20 lutego ministrowie finansów państw strefy euro uzgodnili, że program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące. Wypłaty są zawieszone w oczekiwaniu na wprowadzenie reform przez lewicowy rząd Ciprasa.

Jak podała w niedzielę gazeta "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung", Grecja ma zapewnioną płynność finansową do 8 kwietnia. Po tym terminie sytuacja może stać się - zdaniem redakcji - "krytyczna".

Reparacje

Premier Grecji poruszył problem reparacji wojennych, w tym przymusowego kredytu wypłaconego III Rzeszy przez greckie banki w czasie niemieckiej okupacji. Jak zastrzegł, Grecja traktuje tę sprawę nie jako problem finansowy, lecz etyczny.

Merkel powtórzyła stanowisko Berlina, zgodnie z którym problem reparacji wojennych został ostatecznie rozwiązany, zarówno z politycznego, jak i prawnego punktu widzenia.

Grecja proponuje Niemcom kompromis ws. reparacji wojennych

Autor: mw / Źródło: PAP