TVN24 Biznes | Ze świata

Transport nadal pod wpływem blokady Kanału Sueskiego

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Pierwszy w historii komercyjny rejs Wisłą z ładunkiem kontenerów
Pierwszy w historii komercyjny rejs Wisłą z ładunkiem kontenerówTVN24
wideo 2/3
TVN24Pierwszy w historii komercyjny rejs Wisłą z ładunkiem kontenerów

Łańcuchy dostaw wciąż pozostają zakłócone po blisko tygodniowej blokadzie Kanału Sueskiego, do której doszło w marcu. Tymczasem kontenerowiec Ever Given nadal nie opuścił Kanału Sueskiego z powodu sporu o odszkodowanie. Sąd odrzucił apelację wniesioną przez japońskiego właściciela jednostki.

Portal Nikkei Asia podał, że globalny transport morski nadal odczuwa konsekwencje zablokowania Kanału Sueskiego przez kontenerowiec Ever Given w marcu. Porty na całym świecie wciąż usuwają zatory w ładunkach, zwiększone przez zakłócenia spowodowane pandemią COVID-19.

Od czasu wypadku Ever Given pod koniec marca stawki frachtu kontenerowego wzrosły o ponad 10 proc, co zmusiło firmy do częstszego korzystania z transportu lotniczego, który jest znacznie droższy, i transportu kolejowego, który jest znacznie wolniejszy.

W związku z tym globalne łańcuchy dostaw są nadal zakłócone – podkreślił japoński portal.

Konfiskata kontenerowca

Kontenerowiec, pływający pod panamską banderą i obsługiwany przez tajwańską firmę Evergreen Marine, zaklinował się na ważnej drodze wodnej 23 marca, powodując znaczne zakłócenia w globalnym ruchu poprzez zablokowanie ponad 400 statków, zanim został ostatecznie usunięty sześć dni później.

Ever Given, jeden z największych kontenerowców na świecie, jest przetrzymywany na Wielkim Jeziorze Gorzkim między dwoma odcinkami kanału w ramach sporu z japońską firmą leasingującą statki, Shoei Kisen Kaisha Ltd.

Egipski sąd odrzucił we wtorek apelację Shoei Kisen i przychylił się do dalszej konfiskaty statku w związku ze sporem o wysokość odszkodowania, jakie ma zapłacić właściciel. Władze kanału żądają 916 mln dolarów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Załoga uwięziona na statku

Pochodząca z Indii 26-osobowa załoga, która przebywa wciąż na statku, może być tym bardzo zaniepokojona, ponieważ nie ma na razie żadnych oznak, że w najbliższym czasie zostanie osiągnięte porozumienie między Egiptem a właścicielami Ever Given. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, załoga można utknąć na statku na lata.

Zdarza się, że członkowie załogi pozostają uwięzieni na statkach z powodu międzynarodowych sporów morskich.

Władze kanału prowadzą dochodzenie w sprawie przyczyny wejścia statku na mieliznę, ale jeszcze nie ogłosiły jego wyników.

PAP/Reuters

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości