Komputery zastąpią maszynistów. To miasto stawia na nowoczesny transport

ShutterstockKanada. W Montrealu powstanie automatyczny system transportu

Do 2020 roku w Montrealu, drugim co wielkości mieście Kanady, ma powstać w pełni zautomatyzowany system transportu kolejowego, który m.in. umożliwi połączenie międzynarodowego lotniska z centrum miasta w 12 minut - ogłosiły w piątek tamtejsze władze.

Koszt inwestycji ma wynieść 5,5 mld dol. kanadyjskich (ok. 4 mld euro). Za tę cenę powstanie Metropolitalna Sieć Elektryczna (REM) licząca 67 km. Ma być trzecim co do wielkości w pełni zautomatyzowanym systemem transportu publicznego po Dubaju (80 km) i innym kanadyjskim mieście, Vancouver (68 km).

O projekcie

Sieć ma się składać z ok. 24 stacji i połączona zostanie z istniejącymi liniami metra i kolei naziemnej. Nowa sieć umożliwi dogodniejszy transport mieszkańcom zachodnich przedmieść, a przede wszystkim zapewni szybkie połączenie kolejowe z lotniskiem znajdującym się 20 km na zachód od miasta - wskazał mer Montrealu Denis Coderre. - 50 lat po wybudowaniu metra, dzięki REM Montreal urasta do rangi metropolii innowacyjnych. Wchodzimy w nową erę transportu zbiorowego - powiedział mer. W pełni zelektryfikowany system ma także przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych; nieprzypadkowo jego zapowiedź ogłoszono w przypadającym w piątek Dniu Ziemi.

Jakie będą samochody przyszłości?

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości