Od czerwca ten kraj może przejmować rosyjskie majątki. Jednak ich wartość spada

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP

Kanada zamroziła rosyjskie aktywa o wartości blisko 122 milionów dolarów kanadyjskich (CAD) - wynika z najnowszych danych policji federalnej. Oznacza to spadek w porównaniu do wcześniej podawanych informacji. Specjaliści wskazują, że choć rośnie liczba objętych sankcjami, osoby te mogą nie mieć żadnego majątku w Kanadzie.

Kanadyjska Królewska Policja Konna (RCMP) podała, że "od 24 lutego br. (tj. od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - red.) (...) skutecznie zamrożono równowartość 121.945.874,53 CAD aktywów, a łączna szacowana kwota transakcji finansowych zablokowanych na skutek restrykcji zawartych w dotyczących Rosji regulacjach SEMA (ustawy o specjalnych środkach ekonomicznych - red.) wyniosła 290.582.385,59 CAD".

Kanadyjskie sankcje wobec Rosji

Kanadyjskie media zwróciły uwagę, że wartość zarówno zamrożonych aktywów, jak i zablokowanych transakcji spadła od sierpnia. Szacowana wartość zamrożonych aktywów spadła o około 300 tys. dolarów kanadyjskich, a zablokowanych transakcji - o niecałe 200 tys. dolarów. RCMP zaznaczyła tylko w komunikacie, że "stale napływają nowe informacje (...) w tym poprawki do wcześniej przekazanych danych".

Specjaliści wskazują, że wartość zamrożonych aktywów może nie rosnąć z tego powodu, że choć cały czas przybywa osób i instytucji na liście objętych sankcjami, to mogą one nie mieć finansowych związków z Kanadą. Cytowana przez publicznego nadawcę CBC prezes firmy analitycznej Insight Threat Intelligence Jessica Davis wskazała przy tym, że Rosja szuka krajów stosujących słabsze regulacje, więc nawet pozornie nieprzynoszące rezultatów sankcje działają odstraszająco.

W czerwcu br. weszły w życie przepisy umożliwiające przejmowanie i sprzedaż rosyjskich aktywów w Kanadzie. Od rosyjskiej inwazji na Krym w 2014 roku Kanada zastosowała sankcje wobec 1066 Rosjan i 264 rosyjskich podmiotów, przy czym większość wprowadzono od lutego br.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości