Kanada "ostrożnie optymistyczna" w sprawie porozumienia na temat CETA

Ze świata

ShutterstockKanada "ostrożnie optymistyczna" w sprawie porozumienia na temat CETA

Szef dyplomacji Kanady Stephane Dion z ostrożnym optymizmem odniósł się do wiadomości z Belgii o porozumieniu rządu federalnego i regionów w sprawie spornych punktów, które uniemożliwiały Belgii zgodę na zawarcie umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą CETA.

- Jeśli to się skonkretyzuje, to jest doskonała wiadomość - powiedział w czwartek Dion, który przebywa w Paryżu. Dodał, że jest "ostrożnie optymistyczny" co do dalszego biegu wydarzeń, a Kanada jest gotowa do podpisania umowy CETA.

Decyzja Belgii

Premier Belgii Charles Michel poinformował, że przedstawiciele rządu federalnego i regionów uzgodnili wspólną deklarację, która odnosi się do zastrzeżenia wobec umowy CETA, wyrażanych przez Walonię, region Brukseli i wspólnotę francuskojęzyczną. Została ona przekazana organom UE: Radzie Europejskiej i Komisji Europejskiej, gdyż belgijskie porozumienie musi zostać zaakceptowane przez pozostałych partnerów unijnych.

- Cieszę się z dobrych informacji przekazanych przez premiera Charlesa Michela. Jak tylko wszystkie procedury dotyczące podpisania CETA przez UE zostaną sfinalizowane, skontaktuję się z premierem (Kanady) Justinem Trudeau - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Odwołane spotkanie

Szef kanadyjskiego rządu do ostatniej chwili był gotów przylecieć do Brukseli na zaplanowany na czwartek szczyt UE-Kanada. Porozumienie, które otwiera drogę do podpisania CETA, zostało zawarte jednak zbyt późno.

Jak poinformowały źródła dyplomatyczne w Brukseli, w czwartek po południu odbędzie się spotkanie ambasadorów państw unijnych, którzy zapoznają się z wypracowanym w ramach wewnątrzbelgijskich negocjacji ustaleniami zapisanymi w deklaracji. Jeśli zapisy tego dokumentu będą do przyjęcia dla wszystkich państw unijnych, wówczas będzie mogła ruszyć procedura uzyskiwania zgody na podpisanie przez UE umowy z Kanadą.

Rząd federalny Belgii potrzebuje zgody wszystkich regionów i wspólnot językowych kraju, by podpisać porozumienie. Sprzeciw choćby jednego regionu grozi fiaskiem umowy, bowiem państwa UE muszą jednomyślnie dać zgodę na zawarcie przez Unię porozumienia z Kanadą.

Negocjacje w sprawie CETA zakończyły się we wrześniu 2014 r. Umowa ma znieść niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe oraz zliberalizować handel usługami między UE a Kanadą.

Zobacz. Zaskakujący zwrot ws. CETA. Premier Belgii: jest porozumienie (wideo z 27.10.2016 r.)

Zaskakujący zwrot ws. CETA. Premier Belgii: jest porozumienietvn24bis.pl

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: