Kanada ogłasza kolejne sankcje wobec Rosji. "Bezczynność nie jest rozwiązaniem"

Ze świata


Kanada wprowadzi nowe sankcje wobec Rosji, w tym dodatkowe restrykcje dotyczące eksportu technologii używanych w przemyśle naftowym i gazowym - poinformował w piątek kanadyjski minister spraw zagranicznych John Baird.

Dodał, że sankcje nałożone z powodu wrogich działań Rosji wobec Ukrainy objęły też wiele osób w obu tych krajach.

- Bezczynność nie jest rozwiązaniem - powiedział Baird.

Od wybuchu konfliktu na Ukrainie i marcowej aneksji Krymu przez Rosję Kanada wprowadziła sankcje przeciwko ponad 100 obywatelom Rosji i prorosyjskim Ukraińcom. Ok. 1,2 mln na 35 mln Kanadyjczyków jest pochodzenia ukraińskiego.

Duże ograniczenia

Sankcje wprowadzone przeciwko Rosji przez USA i UE z powodu jej agresji przeciwko Ukrainie obejmują m.in. ograniczenie dostępu do rynków kapitałowych rosyjskim bankom i firmom państwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego, zakaz eksportu broni, dostarczania zaawansowanych technologii i usług dla sektora naftowego oraz zakaz eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla odbiorców wojskowych.

Do sankcji przeciw Rosji dołączyły też inne państwa, w tym Australia, Norwegia.

Obama czeka

W czwartek prezydent Barack Obama poinformował o podpisaniu ustawy Kongresu, która daje prezydentowi możliwość zaostrzenia sankcji wobec przedstawicieli rosyjskich władz oraz firm zbrojeniowych kontrolowanych przez rosyjski rząd. Obama jednocześnie podkreślił, że nie zamierza obecnie nakładać na Rosję nowych sankcji w ramach tej ustawy, lecz "daje mu ona dodatkowe uprawnienia, które będą mogły zostać wykorzystane (w przyszłości) w uzasadnionych okolicznościach".

Autor: mn / Źródło: PAP, Reuters