Jeden procent najbogatszych posiada jedną czwartą majątku w kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Jakubas: pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwym
Jakubas: pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwymTVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSJakubas: pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwym

Ponad jedna czwarta majątku wszystkich Kanadyjczyków znajduje się w rękach jednego procenta najbogatszych - wynika z najnowszego raportu tamtejszego parlamentarnego urzędu do spraw budżetu państwa (PBO). Majątek Kanadyjczyków oszacowano na 11,7 biliona dolarów kanadyjskich.

Jeden procent najbogatszych stanowi 159,3 tysiąca rodzin, które łącznie mają 25,7 procent majątku. Prawie 6,4 miliona rodzin, czyli 40 procent ogółu, dysponuje zaledwie 1,1 procent kanadyjskiego majątku.

"Dystrybucja majątku wśród gospodarstw domowych jest mocno przechylona w stronę najbogatszych rodzin" - napisano w raporcie PBO.

Dysproporcje występują także między najbogatszymi i jeszcze bogatszymi. Choć 1 procent najbogatszych posiada ponad jedną czwartą majątku w kraju, to do połowy z tej grupy, czyli do 0,5 procent rodzin należy 20,5 procent kanadyjskiego majątku.

Spośród kanadyjskich miliarderów na liście najbogatszych ludzi na świecie najwyżej jest sklasyfikowany Joseph Tsai - na 121. miejscu. Bloomberg szacuje majątek kanadyjskiego miliardera urodzonego na Tajwanie na 12,5 miliarda dolarów amerykańskich. Tsai jest współzałożycielem Alibaba Group.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wielkość majątku Kanadyjczyków

Według szacunków wielkość majątku posiadanego przez ogół Kanadyjczyków na koniec 2019 roku wyniosła 11,7 biliona dolarów kanadyjskich.

Kwota jest liczona na podstawie potencjalnej wartości spieniężonego majątku, po odjęciu kredytów i zobowiązań. Największa część majątku to nieruchomości – 5,8 biliona dolarów kanadyjskich. Różne typy aktywów finansowych, takich jak ubezpieczenia na życie, depozyty, fundusze inwestycyjne, akcje spółek, to łącznie 7,5 biliona dolarów kanadyjskich, różne ruchomości to 0,7 biliona dolarów kanadyjskich. Od tego należy odjąć kredyty hipoteczne - 1,5 biliona i kredyty konsumpcyjne - 0,7 biliona dolarów kanadyjskich.

Wartość majątku prywatnego Kanadyjczyków to, jak wskazał raport PBO, około pięć razy więcej niż wartość kanadyjskiego Produktu Krajowego Brutto.

Podatek od majątku najbogatszych

Urząd przypomniał, że podczas ubiegłorocznej parlamentarnej kampanii wyborczej wpłynęła do niego prośba o policzenie możliwych wpływów do budżetu z dodatkowego podatku naliczanego od majątku najbogatszych rodzin, posiadających majątek o wartości powyżej 20 milionów dolarów kanadyjskich.

Socjaldemokratyczna Nowa Partia Demokratyczna (NDP) proponowała wprowadzenie dla najbogatszych Kanadyjczyków corocznego 1 procent podatku liczonego od ogólnej wartości wszystkich składników majątku. NDP twierdziła, że do budżetu w ciągu 10 lat wpłynęłoby 70 miliardów dolarów kanadyjskich.

Telewizja CTV przypomniała, że PBO szacował wówczas, iż w roku budżetowym 2020-2021 nowy podatek przyniósłby 5,6 miliarda dolarów kanadyjskich, i rósłby w kolejnych latach do 9,5 miliarda w latach 2028-2029. Dziennikarze cytowali wypowiedź jednego z parlamentarzystów NDP, który powiedział, że po publikacji raportu poproszą obecnie o nowe szacunki potencjalnych wpływów.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości