Po 5 latach negocjacji Kanada i Ukraina otwierają celne granice. Ottawa popiera Kijów w konflikcie z Moskwą

Ze świata


Kanada i Ukraina zawarły umowę o wolnym handlu - ogłosił we wtorek szef kanadyjskiego rządu Stephen Harper po spotkaniu z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem, który składa oficjalną wizytę w Kanadzie. Władze Ottawy zdecydowanie popierają Kijów w obecnym konflikcie z Rosją, kanadyjska armia udziela Ukrainie pomocy szkoleniowej, zaś premier Harper od marca ub.r. trzykrotnie składał już wizytę na Ukrainie

Umowę muszą jeszcze ratyfikować parlamenty obu krajów. Porozumienie przewiduje, że Kanada zniesie 99,9 proc. ceł na produkty importowane z Ukrainy, a Ukraina zniesie opłaty celne na 86 proc. importu kanadyjskiego, w tym wszystkie cła na produkty przemysłowe, leśne i drzewne oraz na ryby i owoce morza. Według komunikatu kanadyjskiego rządu z umowy skorzystają eksporterzy wołowiny, wieprzowiny, zbóż, roślin strączkowych, oleju rzepakowego, pasz zwierzęcych Jak poinformowano w komunikacie, ratyfikacja umowy ze strony kanadyjskiej nastąpi „jak najszybciej”, zaś Ukraina jest dla Kanady jednym z najważniejszych krajów rozwijających się. Kanadyjskie firmy uzyskają również dostęp do przygotowanej przez rząd specjalnej platformy identyfikowania możliwości prowadzenia biznesu z Ukrainą. Jak podkreślił cytowany w komunikacie Harper, kanadyjski rząd wielokrotnie pokazywał swoje zobowiązanie „do zapewniania stabilności i bezpieczeństwa Ukrainy”, zaś porozumienie w sprawie umowy o wolnym handlu „jest kolejnym kamieniem milowym dla ważnych relacji między oboma krajami”.

Kamień milowy w ukraińsko-kanadyjskich relacjach

Negocjacje Kanady z Ukrainą trwały 5 lat i zostały zakończone w Kijowie 9 lipca br. Jak szacował kanadyjski rząd, ta umowa o wolnym handlu może przyczynić się do wzrostu kanadyjskiego PKB o 29,2 mln dolarów kanadyjskich, czyli 20,8 mln euro. Rząd w Ottawie ocenia też, że eksport kanadyjski na Ukrainę powinien wzrosnąć o 41,2 mln dolarów kanadyjskich (29,3 mln euro). Z kolei Ukrainie umowa o wolnym handlu może dać wzrost PKB o 18,6 mln dolarów kanadyjskich (13,3 mln euro), zaś eksport ukraiński na rynek Kanady może wzrosnąć o 23,7 mln dolarów kanadyjskich (16,9 mln euro). Kanadyjska-ukraińska wymiana handlowa wynosiła średnio w latach 2011-2013 347 mln dolarów kanadyjskich, a rządowi eksperci szacują, że wzrośnie ona nawet o jedną piątą. Dla Kanady umowa o wolnym handlu z Ukrainą jest 44. umową tego typu. Przy tym, jak wskazują eksperci cytowani w mediach kanadyjskich, umowa z Ukrainą ma w krótkim terminie raczej znaczenie polityczne i symboliczne, pokazując, że Kanada ma zaufanie do ukraińskich wysiłków naprawy sytuacji wewnętrznej.

Kanada wspiera Ukrainę

Jak podkreślała publiczna telewizja CBC w swoich analizach, umowa może mieć polityczne znaczenie w Kanadzie, szczególnie w sześciu okręgach wyborczych, gdzie mieszkają duże społeczności ukraińskie. Często są to wyborcy o konserwatywnych sympatiach politycznych, zaś w październiku br. w Kanadzie odbędą się wybory do parlamentu federalnego. W tych sześciu okręgach odsetek wyborców o pochodzeniu ukraińskim wynosi między 7,4 proc. nawet do 27,9 proc. - podsumowała agencja The Canadian Press. Harper i Jaceniuk rozmawiali także o sytuacji na wschodzie Ukrainy. Kanada była pierwszym zachodnim państwem, które w grudniu 1991 roku uznało niepodległość Ukrainy. Władze Kanady zdecydowanie popierają Ukrainę w obecnym konflikcie z Rosją, kanadyjska armia udziela Ukrainie pomocy szkoleniowej, zaś premier Harper od marca ub.r. trzykrotnie składał już wizytę na Ukrainie – ostatnia miała miejsce w czerwcu br. Na prawie 36 mln Kanadyjczyków ok. 1,2 mln ma korzenie ukraińskie.

Autor: km / Źródło: PAP