Rosjanie postawią elektrownię jądrową w Egipcie? Zacieśniają współpracę z Kairem

Ze świata


Kair i Moskwa podpisały we wtorek wstępne porozumienie w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Egipcie - ogłosił egipski prezydent Abd el-Fatah es-Sisi. Stało się to podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w stolicy Egiptu.

Rosja i Egipt "podpisały protokół ustaleń dotyczący budowy elektrowni jądrowej do produkcji energii elektrycznej w regionie Ad-Daba" na północy Egiptu - oświadczył Sisi na konferencji prasowej.

Pomysł ma już swoje lata

Na początku lat 80., za rządów prezydenta Hosniego Mubaraka, Egipt rozważał budowę elektrowni jądrowej w Dabie, ale projekt został zawieszony po katastrofie w Czarnobylu z 1986 roku. Putin sprecyzował, że elektrownia powstanie, jeśli obie strony osiągną ostateczne porozumienie w tej sprawie. Jak powiedział szef rosyjskiego koncernu Rosatom Siergiej Kirijenko, "chodzi o budowę elektrowni jądrowej z użyciem rosyjskiej technologii, składającej się z czterech bloków dużej mocy, po 1200 megawatów każdy". Podkreślił, że będzie to elektrownia nowej generacji, "postfukushimowska". Dodał, że Rosja jest gotowa udzielić kredytu na jej budowę.

Bliższa współpraca

Podczas wizyty Putina Rosja i Egipt postanowiły zacieśnić współpracę w dziedzinach energii, inwestycji i turystyki. Według agencji AP podpisano m.in. porozumienia w sprawie zwiększenia inwestycji w sektorze gazowym oraz utworzenia rosyjskiej strefy przemysłowej wzdłuż Kanału Sueskiego. - Porozumieliśmy się w sprawie kontynuacji współpracy wojskowej między naszymi krajami, zwłaszcza w świetle obecnej sytuacji - dodał Sisi, w którego kraju siły bezpieczeństwa padają ofiarą ataków terrorystycznych. AP odnotowuje, że zarówno Putin, jak i Sisi usiłują pokazać, że mają możliwość realizacji swych celów poza Zachodem. Dwudniowa wizyta Putina - pierwsza od 10 lat - ma na celu wzmocnienie wzajemnych więzi i jest bardzo widowiskowa - zaznacza agencja. AFP podkreśla, że Putin został uroczyście przyjęty w pałacu prezydenckim w Kairze. Podarował tam swemu egipskiemu odpowiednikowi karabin Kałasznikowa.

Autor: mn\kwoj / Źródło: PAP