Luksusowy rządowy samolot idzie pod młotek

Ze świata

Luksusowy rządowy samolot trafił na sprzedaż. Nowy właściciel zapłaci krociecontroller.com
wideo 2/5

Korzystało z niego czternastu premierów Japonii i cesarz tego kraju. Na sprzedaż trafił Boeing 747-400, którzy przez blisko 30 lat służył władzom Kraju Kwitnącej Wiśni. Nowy właściciel za luksusowego jumbo jeta będzie musiał jednak zapłacić krocie.

Samolot został zbudowany w 1991 roku i zarejestrowany przez Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony.

Maszyna jest dostosowana do przewozu najważniejszych osób w państwie. Na pokładzie znajduje się między innymi sypialnia, prysznic, gabinet i część wypoczynkowa.

Samolot może zabrać na pokład 85 pasażerów. Dla porównania, amerykański Air Force One ma miejsca dla 70 osób.

Jak wskazuje CNN, biorąc pod uwagę rocznik, maszyna spędziła w powietrzu niewiele czasu - zaledwie 16 332 godziny. "To jeden z najniższych wyników dla boeingów 747-400 na świecie" - możemy przeczytać w opisie oferty. Jak dodano, "samolot został utrzymany na najwyższym możliwym poziomie" i "wygląda jak fabrycznie nowy".

Chętni na zakup muszą zapłacić 28 milionów dolarów, czyli równowartość ponad 110 milionów złotych.

Zgodnie z informacjami portalu Aviation International News, jumbo jet wystawiony na sprzedaż jest jednym z dwóch które były wykorzystywane przez japońskie władze do transportu VIP-ów. Oba zostały zastąpione przez parę samolotów Boeing 777-300ER. Pierwszy został dostarczony latem ubiegłego roku i rozpoczął rejsy w kwietniu tego roku. Drugi ma pojawić się w Japonii w grudniu.

Meksyk pozbywa się samolotu

CNN przypomina, że to niepierwsza sprzedaż samolotu wykorzystywanego do przewozu VIP-ów w ostatnich miesiącach.

Chętnych na Boeinga 787 Dreamliner szuka bowiem meksykański rząd. Maszyna została zakupiona pod koniec 2012 roku za 218 milionów dolarów i była wykorzystywana w trakcie kadencji prezydenta Enrique Pena Nieto.

Andres Manuel Lopez Obrador, który objął swój urząd w grudniu ubiegłego roku, zapowiedział jednak sprzedaż samolotu. - Nie wsiadam do samolotu prezydenckiego. Byłbym zawstydzony. Moja twarz byłaby zawstydzona, gdybym wsiadł do tak luksusowego samolotu w kraju z tak wielką biedą - powiedział w nagraniu opublikowanym na Twitterze.

Jak podała agencja Reutera, ewentualne wpływy ze sprzedaży meksykańskiej maszyny mają zostać przeznaczone na sfinansowanie działań meksykańskiego rządu na rzecz ograniczenia migracji z Ameryki Środkowej do USA.

Autor: mb//bgr / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: controller.com